İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-13 NİSAN 2007

TÜRKİYE GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ AVRUPA SOSYAL ŞARTI’NI YÜRÜRLÜĞE KOYDU

Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı, 9 Nisan 2007 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

Devamını Oku

HOLLANDA, İŞGÜCÜ PİYASASINI 10 YENİ ÜYE ÜLKEDEN GELECEK İŞÇİLERE AÇMA KARARI ALDI

Hollanda’da Sosyal İşler ve İstihdamdan Sorumlu Bakan Piet Hein Donner, Parlamento’ya yazdığı mektupta 1 Mayıs 2007’den itibaren işgücü piyasasının 2004 yılında Birliğe üye olan 10 ülkeden gelecek işçilere açılacağını açıkladı.

Devamını Oku

AB AFRİKA, KARAYİP VE PASİFİK ÜLKELERİNİN TÜMÜ İÇİN ORTAK TİCARET REJİMİ BELİRLİYOR

Avrupa Birliği, Afrika, Karayip ve Pasifik (AKP) bölgesindeki ülkelere, Ekonomik İşbirliği Anlaşmaları müzakereleri dahilinde, AB pazarına tam erişim sağlamayı önerdi.

Devamını Oku

AB, “KARADENİZ SİNERJİSİ” GİRİŞİMİNİ AÇIKLADI

Avrupa Birliği 11 Nisan 2007 tarihinde açıkladığı “Karadeniz Sinerjisi” isimli girişimle Avrupa Komşuluk Politikası kapsamında Karadeniz çevresinde yer alan ülkelerle bölgesel işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor.

Devamını Oku

AB ÜYE ÜLKELERİNİN OECD’YE KATILIMININ DESTEKLENMESİ KARARLAŞTIRILDI

AB Daimi Temsilciler Komitesi’nin (COREPER) 3 Nisan 2007 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi olmayan AB üye ülkelerinin OECD’ye katılımlarının desteklenmesi kararlaştırıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ORTAK BALIKÇILIK POLİTİKASI’NIN ÜYE DEVLETLER TARAFINDAN UYGULANMASINI İZLEYEN RAPORUNU AÇIKLADI

Komisyon, Ortak Balıkçılık Politikası (OBP) alanında 2003-2005 dönemini kapsayan ve denetim prosedürlerini değerlendirmek üzere üye devletlere yaptığı ziyaretlerin sonuçları ile üye devletler tarafından sunulan uygulama raporlarının değerlendirmesini içeren raporu kabul etti.

Devamını Oku

DELEGASYON KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMEK ÜZERE YENİ BİR VERİ TABANI HAZIRLADI

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Türk kamuoyunu Avrupa Birliği ve Türkiye’nin üyelik süreci konularında bilgilendirmek üzere yeni bir veri tabanını hizmete soktu.

Devamını Oku

KOMİSYON YOLCU HAKLARI KONUSUNDA HAVAYOLLARINI UYARDI

Avrupa Komisyonu, rötar ve iptal durumlarıyla karşı karşıya kalan havayolu yolcularının haklarının korunması için havayolları ve hükümetlere uyarıda bulundu.

Devamını Oku

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 2007 RAPORU’NUN İKİNCİ BÖLÜMÜ AÇIKLANDI

6 Nisan 2007 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen Dünya İklim Konferansı kapsamında, BM Hükümetlerarası İklim Değişimi Paneli’nin “İklim Değişikliği 2007” Raporu’nun ikinci bölümü açıklandı.

Devamını Oku