İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 Ekim 2008

AB – UKRAYNA İLİŞKİLERİ

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantin Yeliseyev, 22 Ekim’de Brüksel’de basına yaptığı açıklamada, AB Komşuluk Politikası’nın (ABKP) yetersizliği nedeniyle, ülkesinde bir hayal kırıklığı yaşandığını belirterek; AB27’nin ABKP’nin doğu boyutunun güçlendirilmesi amacıyla oluşturduğu Doğu İşbirliği’nde yer alıp almama konusunda henüz karar vermediğini belirtti. Bakan, söz konusu girişimi, Ukrayna’nın çıkarlarıyla uyumlu olduğu takdirde destekleyeceklerini belirterek,  Kiev’in sadece politik açıklamalarla tatmin olmayacağını ve AB tarafından verilecek net ve pratik taahhütler görmek istediklerini vurguladı. Bu taahhütler ise, AB-Ukrayna arası sınır yönetiminin modernizasyonuna destek ve Ukrayna vatandaşlarının AB içinde vizesiz dolaşım hakkı elde edebilmesi yolunda elle tutulur ilerlemeler olarak tanımlandı.

Hatırlanacağı üzere, 9 Eylül’de Paris’te gerçekleştirilen AB-Ukrayna Zirvesi’nde, Ukrayna vatandaşlarının AB ülkelerine girişlerinde vizenin kaldırılmasıyla ilgili bir diyaloğun oluşturulması gerektiğine karar verilmişti. Yeliseyev bu vizesiz dolaşım sisteminin kurulmasıyla ilgili diyaloğun 29 Ekim’de başlayacağına inandığını söylemiş ve Avrupalıların bir ‘yol haritası’ çizmelerini ve Ukrayna’nın da, bu sistemin kurulması için uyması gereken ‘açık ve kesin bir kriter’ beklentisi içinde olduğunu ifade etmişti.

Ukrayna Dişişleri Bakan Yardımcısı ayrıca, AB’nin (özellikle Almanya, Hollanda, Belçika ve İspanya’nın) tutumunu eleştirerek, Ocak 2008’den beri yürürlükte olan Vize Kolaylaştırma Anlaşması’nın doğru bir şekilde uygulanmadığını ve Ukrayna vatandaşlarına ayrımcılık yapıldığını belirtti. (Anlaşmada karar verilenin aksine, birçok AB ülkesi yalnızca çoğu üç aylık olan kısa-dönem kalış için vize veriyor. Bu vizelerin yenilenmesi, her seferinde 35 Avro’ya mal oluyor ve bunun da, Ukrayna vatandaşları için oldukça yüklü bir miktar olduğu belirtiliyor.)

Yeliseyev son olarak, taraflar arasındaki ticari ilişkilere yönelik olarak, AB-Ukrayna serbest ticaret bölgesinin kuruluşunu da kapsayan anlaşmanın 2009’un sonlarına doğru imzalanabileceğini belirtti.