İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 Ekim 2008

2008 YILI SAKHAROV İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ, ÇİN HALK CUMHURİYETİ VATANDAŞI HU JİA’YA VERİLDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pöttering, 23 Ekim 2008 tarihinde yaptığı açıklamada, Parlamento’daki siyasi parti gruplarının liderlerinden oluşan Başkanlar Konferansı’nın,  2008 yılı Sakharov ifade özgürlüğü ödülünün, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı Hu Jia’ya verilmesini kararlaştırdığını açıkladı. 1973’te Çin’in başkenti Pekin’de doğan Hu Jia, Çin’in en önde gelen insan hakları savunucularından biri olarak kabul ediliyor. Ödüle aday gösterilen diğer iki isim ise, Belaruslu Alexander Kozulin ve Kongolu keşiş Appolinaire Malu Malu idi.

Pöttering, ödülün, Hu Jia’ya, Çin ile Tibet’te baskı altında bulunan herkes adına verildiğini belirtirken; bu yılın başlarında üç yıllık hapis cezasına çarptırıldığı için 17 Aralık’ta düzenlenecek resmi ödül törenine gelemeyecek olan Jia’nın siroz hastası olmasına rağmen hapishanede tedaviyi reddettiği bildiriliyor.

Öte yandan Çin’in AB nezdindeki daimi temsilcisi Song Zhe, 16 Ekim’de Pöttering’e yazdığı mektupta, ödülün Jia’ya verilmesinin, Çin Halkını inciteceğini ve Çin – AB ilişkilerine de zarar vereceğini belirterek; Pöttering’den ödülün verilmesinde doğru tercihin yapılması için Parlamento üzerindeki nüfuzunu kullanmasını istedi. Ülkesinin insan hakları alanında kaydettiği gelişmeyi görmezden gelmenin ve böyle bir zıtlaşmada ısrar etmenin, küresel boyutta insan haklarının iyileştirilmesine de hizmet etmeyeceğini belirten Zhe ayrıca, Jia’nın da hâlihazırda hapishanede tedavisinin yapıldığını ve sağlığının da normal olduğunu vurguladı.

20 yılı aşkın bir süredir verilen 50.000 Avro değerindeki Sakharov Ödülü, ifade özgürlüğü alanında gayret göstermiş kişilere veriliyor. Ödül, ilk olarak, Nelson Mandela’ya verilmişti.