İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 Ekim 2008

“AVRUPA BİRLİĞİ İLE KATILIM MÜZAKERELERİ SÜRECİ” SEMİNERLERİ KAHRAMANMARAŞ VE ADANA İLLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye genelinde 27 ilde yapılması öngörülen ‘Avrupa Birliği ile Katılım Müzakereleri Süreci’ seminerler dizisinin on beş ve on altıncısı, Kahramanmaraş ve Adana illerinde gerçekleştirildi. 22 Ekim 2008 tarihinde Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın evsahipliğinde ve Kahramanmaraş Ticaret Borsası’nın desteğiyle İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen seminere, kamu kurum ve kuruluşları, iş dünyası ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Balduk, Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Arıkan ve Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ın açış konuşmalarını yaptığı seminerin yöneticiliğini Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Yazıcı yaptı.  Seminerde, AB Uzmanı Can Baydarol, Türkiye-AB ilişkilerinde gelinen son noktayı değerlendirerek, bu süreçte karşılaşılan sorunlara ve kamuoyunda süregelen yanlış algılamalara değindi. İKV Danışmanı Leyla Tunç Yeltin, iş dünyasının müzakere sürecine etkin katılımına ve başta etki analizi raporlarının hazırlanması olmak üzere iş dünyasının yapması gereken çalışmalara değinerek, bu kapsamda yeni üye ülkelerin deneyimlerini aktardı. ABGS Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Yazıcı, Türkiye ve AB arasındaki ortaklık ilişkisini tarihsel bir perspektifte ele aldıktan sonra, müzakere fasıllarına ilişkin son durumu özetledi. ABGS Ekonomik ve Mali İşler Dairesi Uzmanı Ali Utku Atalay ise, AB tarafından Türkiye’ye sağlanan katılım öncesi mali yardım çerçevesinde faydalanılabilecek hibe ve kredi seçeneklerini ayrıntılı bir şekilde ele aldı. Seminerin ardından yapılan soru-cevap bölümünde ise, katılımcıların konuya ilişkin soruları yanıtlandı.

23 Ekim’de Adana’da gerçekleştirilen ‘Avrupa Birliği ile Katılım Müzakereleri Süreci’ Semineri ise Adana Ticaret Odası’nın evsahipliğinde, Adana Sanayi Odası ve Adana Ticaret Borsası’nın katkılarıyla gerçekleştirildi. İKV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Baş ve Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özgümüş’ün yaptığı açış konuşmalarının ardından panel bölümüne geçildi. İKV Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Çiğdem Nas’ın yöneticiliği üstlendiği panelde,  ABGS Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Yazıcı, İKV Danışmanı Leyla Tunç Yeltin, AB Uzmanı Can Baydarol ve ABGS Ekonomik ve Mali İşler Dairesi AB Uzmanı Ali Utku Atalay birer sunum gerçekleştirdi.

Seminerlerde yapılan sunumlara www.ikv.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.