İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-26 Ekim 2008

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta dünyada yaşanan ciddi gelişmelerin de etkisiyle gerek AB gerekse Türkiye’nin karşılıklı olarak rasyonel politikalara ihtiyacı olduğunu belirtmiştik. AB, yakın gelecekte etkili bir küresel aktör olmak için Türkiye’yi dışlamanın maliyetini iyi hesaplayarak akılcı bir Türkiye politikası oluşturmalı. Kıbrıs ve KKTC’nin izolasyonunun bitirilmesi konusunda etkili adımlar atarak Kıbrıs’ta KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki müzakerelere yapıcı destek vermeli. Müzakere sürecini etkileyen bu konu ve bunun yanında Fransa’nın bazı başlıkların açılmasını engelleyen tutumu da gözden geçirilmeli. Müzakerelerin makul bir süre içinde tamamlanması hedeflenmeli. Her ne kadar mali kriz, tozu dumana katmış ve AB’nin de sadece kısa vadeli politikalar üzerinde odaklanmasına neden olmuşsa da, orta vadede, dünyada, yeni bir iktisadi düzen ve iktisadi güç dağılımını daha iyi yansıtan bir kurumsal düzenlemeye olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Tüm dünya devletlerini etkileyen küreselleşme sürecinin, iyi yönetilmesi ve daha adil bir şekilde, kar amacının yanında çevre, sürdürülebilir kalkınma ve yoksullukla mücadele gibi önceliklere de yer verecek şekilde gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Devamını Oku

TÜRKİYE, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜVENLİK KONSEYİ GEÇİCİ ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyi’nde 16 Ekim’de kapalı oy yöntemiyle gerçekleştirilen oylamada, Güvenlik Konseyi’nin Avrupa bölgesi geçici üyeliğine 2009–2010 dönemi için sırasıyla 151 ve 133 oy alan Türkiye ve Avusturya seçildi. Avrupa bölgesi için diğer aday İzlanda ise 87 oy aldı.

Devamını Oku

ULUSLARARASI MALİ KRİZE İLİŞKİN GEÇTİĞİMİZ HAFTA YAŞANAN GELİŞMELER

Küresel mali krizin tüm boyutlarıyla tartışıldığı günlerde, liderler de, uzlaşmacı politika arayışlarına hız verdi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, güven ortamını yeniden yapılandırma çalışmalarının sürdüğünü, bu çabalara, bankaların da, borç verme görevlerini yerine getirerek katkıda bulunmaları gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

AB GENİŞLEME SÜRECİNDEKİ GELİŞMELER

Sırbistan, Makendonya, İzlanda ve Hırvatistan

Devamını Oku

YEDİNCİ ASYA – AB ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yedinci Asya – AB Zirvesi, 24–25 Ekim 2008 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’de gerçekleştirildi. AB üyesi 27 ülkenin Devlet ve Hükümet Başkanları ile 16 Asya ülkesinin Devlet ve Hükümet Başkanlarını bir araya getiren Zirve’ye, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun yanı sıra, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Genel Sekreteri Dr. Surin Pitsuwan ve Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner de katıldı.

Devamını Oku

GÜRCİSTAN İÇİN BAĞIŞÇILAR (DONÖRLER) KONFERANSI DÜZENLENDİ

Gürcistan’ın sosyo-ekonomik yeniden yapılandırılması ve kalkınmasına ilişkin uluslar arası konferans, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası eşbaşkanlığında, 22 Ekim 2008 tarihinde,Brüksel’de gerçekleştirildi. Uluslararası kuruluşların ve 70’den fazla ülkenin temsilcilerinin katıldığı konferansta, Gürcistan’ın yeniden imarı için toplam 3 milyar 400 milyon Avro yardım toplandı.

Devamını Oku

AB – UKRAYNA İLİŞKİLERİ

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantin Yeliseyev, 22 Ekim’de Brüksel’de basına yaptığı açıklamada, AB Komşuluk Politikası’nın (ABKP) yetersizliği nedeniyle, ülkesinde bir hayal kırıklığı yaşandığını belirterek; AB27’nin ABKP’nin doğu boyutunun güçlendirilmesi amacıyla oluşturduğu Doğu İşbirliği’nde yer alıp almama konusunda henüz karar vermediğini belirtti. Bakan, söz konusu girişimi, Ukrayna’nın çıkarlarıyla uyumlu olduğu takdirde destekleyeceklerini belirterek, Kiev’in sadece politik açıklamalarla tatmin olmayacağını ve AB tarafından verilecek net ve pratik taahhütler görmek istediklerini vurguladı. Bu taahhütler ise, AB-Ukrayna arası sınır yönetiminin modernizasyonuna destek ve Ukrayna vatandaşlarının AB içinde vizesiz dolaşım hakkı elde edebilmesi yolunda elle tutulur ilerlemeler olarak tanımlandı.

Devamını Oku

2008 YILI SAKHAROV İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ, ÇİN HALK CUMHURİYETİ VATANDAŞI HU JİA’YA VERİLDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pöttering, 23 Ekim 2008 tarihinde yaptığı açıklamada, Parlamento’daki siyasi parti gruplarının liderlerinden oluşan Başkanlar Konferansı’nın, 2008 yılı Sakharov ifade özgürlüğü ödülünün, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı Hu Jia’ya verilmesini kararlaştırdığını açıkladı.

Devamını Oku

AB’DE SANAYİ MALLARI SİPARİŞLERİ DÜŞÜYOR

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 23 Ekim’de açıkladığı verilere göre, yeni sanayi siparişleri endeksi, Ağustos’ta, bir önceki aya göre, Avro Alanı’nda %1,2, AB27’de %1,4 düştü. Temmuz ayında ise, endeks, bir önceki aya göre, Avro Alanı’nda %2 ve AB27’de %2,9 artmıştı. Ağustos 2008’de gemi, demiryolu ve havacılık ekipmanları dışındaki sanayi siparişleri, Avro Alanı’nda %0,6 ve AB27’de %2 artış gösterdi.

Devamını Oku

AB’DE KAMU BORCU VE KAMU AÇIĞI İSTATİSTİKLERİ YAYIMLANDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 22 Ekim’de açıkladığı verilere göre, 2006’da kamu açığı, Avro Alanı’nda GSYİH’nın %1,3’ü iken, 2007’de bu oran %0,6’ya düştü. AB27’de ise, söz konusu oran, %1,4’ten %0,9’a indi.

Devamını Oku

“AVRUPA BİRLİĞİ İLE KATILIM MÜZAKERELERİ SÜRECİ” SEMİNERLERİ KAHRAMANMARAŞ VE ADANA İLLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye genelinde 27 ilde yapılması öngörülen ‘Avrupa Birliği ile Katılım Müzakereleri Süreci’ seminerler dizisinin on beş ve on altıncısı, Kahramanmaraş ve Adana illerinde gerçekleştirildi. 22 Ekim 2008 tarihinde Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın evsahipliğinde ve Kahramanmaraş Ticaret Borsası’nın desteğiyle İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından düzenlenen seminere, kamu kurum ve kuruluşları, iş dünyası ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

Devamını Oku