İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 EKİM-2 KASIM 2008

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçen hafta hükümetin AB sürecinde yeterince kararlı davranmadığından ve ağırlığını koymadığından yakınmıştık. Reform süreci ilerledikçe ve gerek siyasi kriterler gerekse müktesebat uyumunda yeni ve daha zor alanlara girildikçe reformları aynı hız ve kararlılıkla devam ettirmenin siyasi maliyetleri olduğu söylenebilir. Yalnız bu hükümet için değil her hükümet için ileri sürülebilecek bu gözlem, reform sürecindeki duraklamaları bir ölçüde açıklayabilir

Devamını Oku

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE AB ZİRVESİ YAPILDI

28 Ekim’de, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başkanlığında, Çankaya köşkünde, Türkiye – AB ilişkileri gündemli bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, TBMM Başkanı Köksal Toptan, TBMM Uyum Komisyonu Başkanı AKP Düzce Milletvekili Yaşar Yakış ve Başkanvekili AKP Karaman Milletvekili Lütfi Elvan, CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen, MHP Samsun Milletvekili Osman Çakır, Türkiye’nin AB nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Volkan Bozkır, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüten Büyükelçi Oğuz Demiralp ile konuyla ilgili üst düzey bürokratlar katıldı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN VE TÜRKİYE’NİN AB İLE KATILIM MÜZAKERELERİNDE SON DURUM

Avrupa Birliği ile Hırvatistan arasında yürütülen katılım müzakereleri çerçevesinde 30 Ekim’de Brüksel’de gerçekleştirilen Hükümetlerarası Konferans’ta (HAK), Dış İlişkiler faslı geçici olarak kapatıldı. Böylelikle, Hırvatistan’ın AB ile müzakere sürecinde kapatılan fasıl sayısı dörde yükselmiş oldu. Diğer taraftan, teknik açıdan hazır olmasına karşın, Slovenya’nın Zagrep ve Ljubljana arasındaki sınır anlaşmazlığını öne sürerek veto uygulaması nedeniyle, Trans-Avrupa Ağları faslında ise, ilerleme kaydedilemedi.

Devamını Oku

EKİM AYINDA İHRACAT DÜŞTÜ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 1 Kasım’da açıklanan verilere göre, ihracat, geçen yılın aynı ayına göre %1,87 azalarak 9,53 milyar Dolar’a indi. Böylece 32 ay aradan sonra Türkiye’nin ihracatı ilk kez geriledi. Buna rağmen, Türkiye’nin ihracatı Ocak-Ekim döneminde, %31,01 artışla 111,9 milyar Dolar’a ulaştı. Son bir yıllık ihracat ise, %28,94 artışla 132, 444 milyar Dolar seviyesine yükseldi.

Devamını Oku

AB-AVUSTRALYA TROYKA TOPLANTISI YAPILDI

AB-Avustralya Troyka Toplantısı, 29 Ekim 2008 tarihinde, Fransa’nın başkenti Paris’te yapıldı. AB Dönem Başkanı Fransa’nın İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Rama Yade başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Avustralya’yı temsilen Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith, AB’yi temsilen ise Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner katıldı. Güvenlik, ticaret, Asya-Pasifik bölgesinde işbirliği, iklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma, araştırma, eğitim ve inovasyon alanlarında önümüzdeki beş yıla ilişkin yeni bir AB-Avustralya Ortaklık Çerçevesi’nin belirlendiği toplantıda ayrıca, küresel mali kriz, yedincisi gerçekleştirilen Asya-AB Zirvesi sonuçları, insan hakları ve terörle mücadele gibi konular ele alındı.

Devamını Oku

AB VE UKRAYNA ARASINDA VİZE SERBESTÎSİNE YÖNELİK GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Özgürlük ve Güvenlikten Sorumlu Üyesi Jacques Barrot, 29 Ekim’de Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gerçekleştirdiği resmi ziyarette, Ukrayna ve AB arasında, Ukrayna vatandaşlarının vizesiz olarak AB içerisinde dolaşmasını öngören görüşmelerin başladığını açıkladı

Devamını Oku

AB, BOSNA HERSEK’E YÖNELİK 50 MİLYON AVROLUK MALİ YARDIMI ASKIYA ALDI

Avrupa Komisyonu, Bosna-Hersek`e yönelik 50 milyon Avroluk katılım öncesi mali yardımın, ülkenin söz konusu yardıma yönelik AB kurallarını gerektiği gibi uygulamaması nedeniyle askıya alındığını açıkladı.

Devamını Oku

POLONYA, 2012 YILINA KADAR AVRO’YA GEÇMEYİ PLANLIYOR

Polonya Başbakanı Donald Tusk, ülkesinin 1 Ocak 2012’ye kadar, ortak para birimi Avro’ya geçmesini öngören yol haritasını açıkladı. 28 Ekim tarihinde hükümet tarafından kabul edilip Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski’ye sunulan eylem planında, 2011 yılının sonuna kadar Maastricht kriterlerinin (bütçe açığının GSYİH’nın %3’ünün, borcunun ise %60’ının altında olması; enflasyonun kontrol altında ve uzun vadeli faiz oranlarının dengeli olması) karşılanması hedefleniyor.

Devamını Oku

AB EKONOMİSİNİN KÜRESEL EKONOMİDEKİ KONUMUNA İLİŞKİN BİR RAPOR YAYIMLANDI

Komisyon tarafından, AB’nin küresel ekonomide kuvvetli ve zayıf yönlerini ortaya koyan bir rapor yayımlandı. “AB’nin Dünya Ekonomisindeki Performansı” başlığıyla Avrupa Komisyonu’nun Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan söz konusu raporda, 1995 yılından bu yana gelişmekte olan ekonomiler ile gelişmiş ekonomiler arasında pazar payı açısından değişimler meydana geldiği; rekabetin yoğun olduğu uluslararası ortamda, AB’nin ticarette pazar payını korurken Japonya ve ABD’nin gerilediği belirtiliyor.

Devamını Oku

AB’DE HAVA TAŞIMACILIĞINA İLİŞKİN YENİ TÜZÜK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Avrupa Birliği çapında, hava taşımacılığında güvenliği ve fiyatların şeffaflığını artırmayı amaçlayan yeni tüzük, 1 Kasım 2008 itibariyle yürürlüğe girdi. Yeni Tüzüğe göre havayolu şirketleri, bilet fiyatlarına tüm vergiler ve harçları dâhil edecek. Yolcular, biletin son fiyatının yanı sıra eklenen tarifeleri, vergileri, havaalanı harçlarını ve diğer kesintileri görebilecekler. Böylece yolcuların nihai fiyat üzerinden kıyaslama yapabilme imkânı elde etmeleri amaçlanıyor. Tüzükle, yolculara, vatandaşı oldukları AB üyesi ülke nedeniyle ayrımcılık yapılması da yasaklanıyor. Yeni Tüzük ile ayrıca, havayolu şirketlerinin lisanslarının tüm üye devletlerde aynı önemle izlenmesi sağlanıyor ve bu lisanların veriliş ve geçerlilik kriterleri daha açık hale getiriliyor.

Devamını Oku