İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-20 NİSAN 2007

TÜRKİYE’NİN “AB MÜKTESEBATINA UYUM PROGRAMI” AÇIKLANDI

Türkiye’nin AB Müktesebatına Uyum Programı Başbakan Yardımcı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın katılımıyla 17 Nisan 2007 tarihinde düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

Devamını Oku

TÜRKİYE MALİ KONTROL FASLINA İLİŞKİN MÜZAKERE POZİSYON BELGESİNİ SUNDU

Türkiye, 13 Nisan 2007 tarihinde Mali Kontrol faslında müzakere pozisyon belgesini Türkiye’nin AB’ye Katılımına İlişkin Hükümetlerarası Konferansa sundu.

Devamını Oku

IRKÇILIK, YABANCI DÜŞMANLIĞI VE SOYKIRIM İNKARINA KARŞI ÇERÇEVE KARAR KABUL EDİLDİ

19 Nisan 2007 tarihinde Lüksemburg’da biraraya gelen, AB üye ülkeleri Dışişleri ve İçişleri Bakanları, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve soykırım inkarına karşı Avrupa çapında ceza getirilmesini öngören Çerçeve Kararı kabul etti.

Devamını Oku

AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTERLER MECLİSİ, “AVRUPA’DA İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİNİN DURUMU” RAPORUNU TARTIŞTI

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komitesi, 18 Nisan 2007 tarihinde raportörlüğünü G. Kıbrıslı Parlamenter Hristos Pourgourides’in yaptığı “Avrupa’da İnsan Hakları ve Demokrasinin Durumu” başlıklı raporu tartıştı.

Devamını Oku

“GÜMRÜKLER 2013” PROGRAMI RESMEN KABUL EDİLDİ

Avrupa gümrüklerine ilişkin 6 yıllık faaliyet planı 16 Nisan’da kabul edildi.

Devamını Oku

KOMİSYON AVRUPA’DA ÇOK DİLLİLİK İLE İLGİLİ BİR TEBLİĞ YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu, 13 Nisan 2007 tarihinde kabul ettiği “Dil Yeterlilikleri Hakkında Avrupa Araştırması” başlıklı tebliğ ile AB üye ülkelerinde okuyan öğrencilerin yabancı dil yeterlilikleri hakkında yapılan ilk araştırmayı yayımladı.

Devamını Oku

ÇOCUK HAKLARINA İLİŞKİN YENİ AB STRATEJİSİ TARTIŞILDI

17 Nisan 2007 tarihinde Avrupa Parlamentosunda düzenlenen konferansta, 2006 yılında Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ve AB çapında çocuk haklarının korunmasına ilişkin yeni bir stratejiyi içeren tebliğ tartışıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU MALATYA’DAKİ SALDIRIYI KINADI

Avrupa Komisyonu, 19 Nisan 2007 tarihinde yapılan bir açıklamayla Malatya’da Hıristiyanlıkla ilgili yayınlar yapan bir yayınevinde üç kişinin katledilmesini kınadı.

Devamını Oku

KOMİSYON, HOLLANDA`DAKİ BİRA KARTELİNE YÜKSEK MİKTARDA PARA CEZASI VERDİ

Avrupa Komisyonu, Hollanda`da anlaşmalı fiyat uygulayan bira kartelinin 273 milyon Avro para cezası ödemesini kararlaştırdı.

Devamını Oku

DÜNYA EKONOMİK GÖRÜNÜMÜ RAPORU AÇIKLANDI

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın yıllık ortak bahar toplantıları öncesinde her yıl yayımlanan Dünya Ekonomik Görünümü Raporu açıklandı.

Devamını Oku