İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-27 NİSAN 2007

AB’NİN İLK “ORTAK VİZE BAŞVURU MERKEZİ” MOLDOVA’DA AÇILDI

Merkezin faaliyete geçmesiyle Moldova’da diplomatik temsilciliği bulunmayan AB üyesi ülkelerden vize alabilmek için Romanya ve Ukrayna gibi komşu ülkelerde başvuru yapmak zorunda kalan Moldova vatandaşlarının bu konudaki sıkıntısının giderilmesi bekleniyor. Macaristan’ın Kişinev Büyükelçiliğinde açılan Ortak Vize Başvuru Merkezi’nde Avusturya, Slovenya ve Letonya olmak üzere 3 AB üyesi ülkenin temsilcilikleri bulunuyor. Estonya ve Danimarka ise yakın bir tarihte Merkez’de temsilcilik açacaklar. Moldova ile diplomatik ilişkileri olmayan diğer AB üyesi ülkelerin de söz konusu girişimi desteklemeleri bekleniyor.

Yeni kurulan ve yılda 10.000 vize başvurusu kabul etme kapasitesine sahip Ortak Vize Başvuru Merkezi ile AB’yi ziyaret etmek isteyen Moldova vatandaşları, Merkez bünyesinde bulunan temsilciliklere başvurarak Schengen vizesi talebinde bulunabilecekler.

Bilindiği üzere 1 Ocak 2007’de AB üyesi olan Romanya, Moldova’dan gelen ve AB üye ülkelerini ziyaret etmek isteyen vatandaşlara vize uygulama başlamıştı. Söz konusu Merkez ile bu sorunun aşılması hedefleniyor. Ayrıca AB yetkilileri ve Moldova Hükümeti arasında varılan anlaşma ile yakın bir zamanda Moldova vatandaşlarının Schengen vizesi başvurularında bazı kolaylıkların getirilmesi öngörülüyor.

Merkez açılışı ile ilgili açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu’nun Adalet ve Güvenlikten Sorumlu Üyesi Franco Frattini projenin, AB’yi yasal yollarla ziyaret etmek isteyen Moldova vatandaşlarının vize başvurularını kolaylaştırdığına dikkat çekerek, kurulan Merkezin AB’nin bu konuda göstermiş olduğu kararlılığın bir işareti olduğunu söyledi. Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkiler ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi  Benita Ferrero-Waldner ise, Ortak Vize Başvuru Merkezi’nin, AB komşuluk politikasının Moldova vatandaşlarına ne gibi faydalar getirebileceğinin önemli bir kanıtı olduğunu ifade etti.