İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-27 NİSAN 2007

İKV TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘AVRUPA BİRLİĞİ İLE KATILIM MÜZAKERELERİ SÜRECİ’ SEMİNERİ BATMAN VE MARDİN İLLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

18 Nisan 2007 tarihinde İKV’nin Batman Ticaret ve Sanayi Odası ile Batman Ticaret Borsası işbirliğiyle düzenlendiği seminere kamu kurum ve kuruluşları, iş dünyası ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. İKV Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ökütçü, Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Teymur ve Batman Valisi Recep Kızılcık’ın açış konuşmalarını yaptığı seminerin yöneticiliğini ABGS Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Yazıcı yaptı. Seminerde İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Can Baydarol, Türkiye-AB ilişkilerinde gelinen son noktayı değerlendirerek, bu süreçte karşılaşılan sorunlara ve kamuoyunda varolan yanlış algılamalara değindi. İKV Genel Sekreter Vekili Leyla Tunç Yeltin, katılım müzakereleri kapsamında sürecin aşamaları, aktör ve dinamiklerine yer vererek, yeni üye ülkelerin deneyimlerini aktardı. ABGS Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Yazıcı, müzakere sürecinde AB ile yürütülen çalışmalar kapsamında, müzakere fasıllarına ilişkin son durumu özetledi. ABGS Ekonomik ve Mali İşler Daire Başkanı Dr. İnci Ataç Rösch ise sunumunda, AB’nin Türkiye’ye sağladığı mali yardımlar çerçevesinde AB programları, hibe ve kredileri ayrıntılı bir şekilde ele aldı.

20 Nisan tarihinde Mardin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle gerçekleştirilen ve ilgili tüm kesimlerin geniş katılımının sağlandığı seminerde ise açış konuşmalarını İKV Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ökütçü, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı ve Mardin Vali Yardımcısı Niyazi Ulugölge yaptı. Yöneticiliğini İKV Genel Sekreter Vekili Leyla Tunç Yeltin’in üstlendiği seminerde, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Can Baydarol, AB’nin ve üye ülkelerin Türkiye’ye bakışını değerlendirerek geleceğe dönük perspektifleri ele aldı. İKV Genel Sekreter Vekili Leyla Tunç Yeltin, katılım müzakereleri sürecinde doğacak fırsatlar ve karşılaşılabilecek zorluklara dikkat çekti. ABGS Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Yazıcı, mevzuat uyumunda varılan noktayı inceleyerek, yapılması planlanan çalışmalara yer verdi.  ABGS Ekonomik ve Mali İşler Daire Başkanı Dr. İnci Ataç Rösch ise sunumunda Türkiye’ye sağlanan olanaklar çerçevesinde programlar, hibe ve kredileri ele aldı.