İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-27 NİSAN 2007

ÖDEME HİZMETLERİ DİREKTİFİ AVRUPA PARLAMENTOSU TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

24 Nisan 2007 tarihinde kabul edilen direktif, AB genelinde bir ödeme alanı kurulması için gerekli ortamı yaratırken, üye ülkeler arasında piyasaların açılarak rekabetin desteklenmesi ve banka dışı ödeme hizmeti sağlayıcıları için uyumlaştırılmış kurallar getirilmesini amaçlıyor. Yeni direktif daha etkin ve rekabetçi ödemeler piyasası oluşturulmasını hedeflerken tüketicilere faydalar ve bankacılıkta önemli maliyet tasarrufları sağlayacak. Direktif, aynı zamanda 2010 yılına kadar Ortak Avrupa Ödeme Alanı’nın kurulması açısından da önem taşıyor. Ortak Avrupa Ödeme Alanı, AB genelinde bir ödeme altyapısı oluşturmayı ve tüketicilerin üye ülkeler arasında kredi kartı kullanımını arttırmayı ve ödeme kartları kullanımını ucuz ve kolay hale getirmeyi, böylece üye ülkeler arasında kredi transferlerini kendi ülkelerindeki gibi gerçekleştirmelerini sağlamayı amaçlıyor.  

Düzenleme ile havale, kartla ödeme, para çekme gibi tüm banka işlemleri tek bir banka hesabıyla halledilebilecek. Yeni direktifle tüketiciler gelecekte mobil telefonlarıyla ödeme yapabilecek ya da elektrik faturalarını süpermarketlerde ödeyebilecek.

Avrupa Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Charlie McCreevy, uluslararası kolay ve hızlı ödemeler yapılabilmesinin AB ekonomisine büyük tasarruf, müşterilere de avantajlar getireceğini vurguluyor. Zira AB içinde para trafiği her geçen gün daha da yoğunlaşıyor. Üniversite eğitimi, yazlık, kışlık ev satın alma ya da emeklilik sonrası yerleşme amacıyla başka bir AB ülkesine gidenlerin sayısı giderek artıyor. Ayrıca komşu Avrupa ülkeleriyle iş yapan, buralarda müşterileri bulunan küçük ve orta ölçekli işletme sayısı da giderek artıyor.

Üye ülkelerin direktifi en kısa zamanda kabul etmesi ve en geç 1 Kasım 2009 tarihine kadar ulusal mevzuatlarına aktarmaları gerekiyor.