İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-27 NİSAN 2007

‘GENİŞLEMENİN AB UYUM POLİTİKASI’NA ETKİLERİ’ KONULU RAPOR AP GENEL KURULU’NDA KABUL EDİLDİ

Raportörlüğünü Alman Hıristiyan Demokrat Parlamenter Markus Pieper’in yaptığı ve Bölgesel Kalkınma Komitesi’nde görüşülen rapor, 24 Nisan 2007 tarihinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda kabul edildi (473 kabul, 113 ret ve 104 çekimser oy).

Devamını Oku

AB’NİN İLK “ORTAK VİZE BAŞVURU MERKEZİ” MOLDOVA’DA AÇILDI

Avrupa Birliği’nin ilk “Ortak Vize Başvuru Merkezi” 25 Nisan 2007 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Adalet ve Güvenlikten Sorumlu Üyesi Franco Frattini’nin katıldığı bir törenle Moldova’nın başkenti Kişinev’de açıldı.

Devamını Oku

ASEAN, GÜNEY KORE VE HİNDİSTAN İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMALARI İÇİN MÜZAKERELER BAŞLIYOR

Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi, AB-27 ülkeleri arasında aylar süren tartışmaların ardından, 23 Nisan 2007’de Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), Kore ve Hindistan ile serbest ticaret anlaşmaları (STA) müzakerelerine başlaması için Avrupa Komisyonu’na yetki verdi.

Devamını Oku

KOMİSYON İLE ARNAVUTLUK, BOSNA HERSEK VE KARADAĞ ARASINDA VİZE KOLAYLAŞTIRMA VE YENİDEN KABUL ANLAŞMALARI İMZALANDI

13 Nisan 2007 tarihinde Avrupa Komisyonu ile Arnavutluk, Bosna Hersek ve Karadağ arasında vize işlemlerinin kolaylaştırılması ve yeniden kabule ilişkin anlaşmalar imzalandı.

Devamını Oku

İKV “AB MÜKTESEBATININ YATAY OLARAK UYGULANIŞININ ÖNCÜ TÜRK SEKTÖRLERİNE ETKİLERİ” PROJESİ ÇERÇEVESİNDE OSD VE TAYSAD İŞBİRLİĞİNDE “OTOMOTİV SEKTÖRÜ VE AB MÜKTESEBATI” BAŞLIKLI BİLGİLENDİRME SEMİNERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

İKV’nin 16 Şubat 2007 tarihinde tanıtımı gerçekleştirilen Avrupa-Bilgi Köprüleri Programı kapsamındaki “AB Müktesebatının Yatay Olarak Uygulanışının Öncü Türk Sektörlerine Etkileri” başlıklı projesinin ilk durağı olan otomotiv sektörü ve yan sanayine ilişkin bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.

Devamını Oku

İKV TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘AVRUPA BİRLİĞİ İLE KATILIM MÜZAKERELERİ SÜRECİ’ SEMİNERİ BATMAN VE MARDİN İLLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından 2005 yılında başlatılan ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin (ABGS) işbirliği ile Türkiye genelinde 27 ilde yapılması öngörülen ‘Avrupa Birliği ile Katılım Müzakereleri Süreci’ seminerler dizisinin onikincisi ve onüçüncüsü Batman ve Mardin illerinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

ÖDEME HİZMETLERİ DİREKTİFİ AVRUPA PARLAMENTOSU TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Avrupa Parlamentosu, mobil telefon gibi araçlarla nakit dışı ödeme yöntemlerinin kolay ve ucuz hale getirerek 2010 yılına kadar AB Ortak Ödeme Alanı yaratılmasını amaçlayan AB ödemeler sistemi direktifini kabul etti.

Devamını Oku