İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-21 EKİM 2007

AB GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KONSEY TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği Genel İşler ve Dış İlişkiler Konsey toplantısı 15 – 16 Ekim 2007 tarihlerinde AB Dönem Başkanı Portekiz’in Dışişleri Bakanı Luis Amado başkanlığında Lüksemburg’da gerçekleştirildi. Toplantıya AB üye ülke Dışişleri Bakanları ile birlikte, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner, Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardımdan Sorumlu Üyesi Louis Michel ve Avrupa Komisyonu Dış lişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana katıldı. Başta Reform Antlaşması olmak üzere, Ortadoğu barış süreci, Irak’taki durum, İran, Batı Balkanlar, Myanmar, Darfur, AB – Libya ilişkileri ve Kosova sorununun ele alındığı toplantı çerçevesinde AB-Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan İşbirliği Konsey toplantıları da gerçekleştirildi.

Toplantıda ele alınan bazı konular ve bunlara ilişkin kararlar ise şöyle:

Reform Antlaşması: AB üye ülke Dış İşleri Bakanları, Avrupa Anayasası’nın Fransa ve Hollanda’da düzenlenen referandumlarda reddedilmesinin ardından hazırlanan Reform Antlaşması ile ilgili, Aralık ayında düzenlenecek AB Zirvesi öncesinde son çalışmalarda bulundu. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, AB Dış İşleri Bakanlarının Reform Antlaşması Aralık ayında resmen onaylanmasını bekledikleri belirtildi.

Rusya ile ilişkiler: Toplantıda, 26 Ekim 2007 tarihinde Portekiz’in Mafra kentinde düzenlenecek olan AB-Rusya Zirvesine ilişkin gündem belirtildi. Bu kapsamda AB-Rusya Zirvesinde başta AB-Rusya ilişkileri olmak üzere, Kosova, Ortadoğu barış süreci, Moldova, Afganistan ve İran konularının ele alınmasına karar verildi. Zirvede ayrıca Rusya’nın Polonya’dan yapılan ihracata uyguladığı yasaklamaların da görüşülmesi istendi.

Myanmar: AB Dış İşleri Bakanları, Eylül ayında gerçekleştirilen kitlesel protesto eylemlerini kanlı şekilde bastıran Myanmar yönetimine yönelik yaptırımların artırılması konusunda fikir birliğine vardılar. Bu kapsamda değerli taş ve madenler gibi bazı ürünlerin Myanmar’dan ithalatına sınırlama getirilmesi ve üst düzey Myanmar yetkililerine vize yasağı getiren yaptırımların genişletilmesini kararlaştırdılar.

Batı Balkanlar: AB Dış İşleri Bakanları toplantısı kapsamında, Karadağ’ın AB adaylık statüsü için ilk adım olarak sayılan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması Karadağ Başbakanı Zeljko Sturanoviç’in katıldığı bir tören ile imzalandı. Hatırlanacağı üzere Bulgaristan, Slav alfabesindeki para birimi ile ilgili olarak "evro" kelimesini kullanma konusunda görüş birliği sağlanıncaya dek anlaşmanın imzalanmasını geciktiriyordu. Bulgaristan’ın AB üyelerinin bu konuya eğilecekleri sözünü almasından sonra anlaşmanın imzalanmasını kabul ettiği bildirildi.

Toplantıda ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Carla Del Ponte'nin Sırbistan'ın BM mahkemesiyle işbirliğinde gelişme olduğu ancak yeterli olmadığı yolundaki raporu üzerine, Sırbistan ile ilişkileri güçlendirecek olan İstikrar ve ve Ortaklık Anlaşması’nın imzalanmasıyla ilgili karar ertelendi. Bakanlar, anlaşmanın imzalanıp imzalanmaması konusunda, Del Ponte'nin Ekim ayı sonunda yapacağı Belgrad ziyaretini bekleme kararı aldılar.

AB – Libya İlişkileri: AB Dış İşleri Bakanları, bir işbirliği anlaşması imzalamak için Libya ile en kısa zamanda görüşmelere başlanmasını istedi. Söz konusu işbirliği anlaşmasının ise başta ticaret, insan hakları ve yasadışı göçle mücadele olmak üzere birçok alanda genişletilmiş bir işbirliği öngörmesine gayret edilmesi uyarısında bulunuldu. Bilindiği üzere AB – Libya ilişkileri,  Libya’nın terörü desteklediği iddiaları nedeniyle askıya alınmış, 2003 yılında Libya’nın kitle imha silahları programından vazgeçmesinin ardından düzelmeye başlamıştı.

Ortadoğu barış süreci: AB Dışişleri Bakanları toplantıda, Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin Maryland eyaletinde biraraya gelecek olan Filistin ve İsrail liderleri toplantısının, İsrail-Filistin barış sürecinde nadir bir fırsat olduğuna dikkat çektiler. Bu kapsamda Dış İşleri Bakanları, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, nihai statü müzakerelerine yol açacak bir diyaloğu başlatmaları için bu toplantıyı kullanmaları çağrısında bulundu.

Darfur: Toplantıda ayrıca Darfurlu mülteciler için Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde kurulu mülteci kamplarının güvenliğine yardımcı olacak 3 bin kişilik bir AB barış gücü konuşlandırılması onaylandı.