İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-21 EKİM 2007

TBMM, KUZEY IRAK`A SINIR ÖTESİ OPERASYONA YÖNELİK BAŞBAKANLIK TEZKERESİNİ ONAYLADI

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu 17 Ekim 2007 tarihinde, kuzey Irak`a sınır ötesi operasyon konusunda Hükümete bir yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık tezkeresini onayladı.

Devamını Oku

GAYRİ RESMİ AB ZİRVESİ TAMAMLANDI

AB üye ülke Devlet ve Hükümet Başkanları, 18-19 Ekim 2007 tarihlerinde, Aralık ayında düzenlenecek AB Zirvesi öncesinde Reform Antlaşması’nın ele alındığı gayriresmi zirvede biraraya geldi.

Devamını Oku

AB GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KONSEY TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği Genel İşler ve Dış İlişkiler Konsey toplantısı 15 – 16 Ekim 2007 tarihlerinde AB Dönem Başkanı Portekiz’in Dışişleri Bakanı Luis Amado başkanlığında Lüksemburg’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

PUTIN VE MERKEL “SAINT PETERSBURG DİYALOĞU” TOPLANTILARI ÇERÇEVESİNDE BİRARAYA GELDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, 14 – 15 Ekim 2007 tarihlerinde Almanya`nın Wiesbaden kentinde gerçekleştirilen "Saint Petersburg Diyaloğu"nun dokuzuncu toplantısında biraraya geldi.

Devamını Oku

MOLDOVA VE AB ARASINDA GERİ KABUL ANLAŞMALARI VE VİZE KOLAYLIĞINA İLIŞKİN ANLAŞMA İMZALANDI

15 Ekim 2007 tarihinde Moldova ve AB arasında, geri kabul anlaşmaları ve vize kolaylığına ilişkin bir anlaşma imzalandı.

Devamını Oku

KOSOVA`NIN NİHAİ STATÜSÜ KONUSUNDA SÜRDÜRÜLEN DOĞRUDAN MÜZAKERELERİN İKİNCİ TURU TAMAMLANDI

Belgrad ile Priştine arasında Kosova`nın nihai statüsü konusunda sürdürülen doğrudan müzakerelerin ikinci turu 14 Ekim 2007 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB-27 VE AVRO BÖLGESINDE EYLÜL AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat, AB-27 ve Avro Bölgesi Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOLLUK GÜCÜ KURUMSALLAŞIYOR

Avrupa içerisinde hassas bölgelerde kriz yönetim kapasitesini etkinleştirmek amacıyla kurulan Avrupa Kolluk Gücü (European Gendarmerie Force, EUROGENDFOR) yeni işlevler üstlendi.

Devamını Oku

ARAŞTIRMACI VİZESİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu’nun “araştırmacı vizesi” adı altında, bilimsel araştırma yapmak üzere AB üye ülkelerine gelmek isteyen üçüncü ülke vatandaşlarına özel bir prosedür imkanı tanıyan 2005 tarihli yönergeyi uygulamaya koymaları için üye ülkelere verdiği süre doldu.

Devamını Oku