İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-28 ARALIK 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) toplantısı, Federal Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin Türkiye’nin AB müzakere sürecine ilişkin açıklamaları,  Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Alt Komitesi heyetinin Türkiye’yi ziyareti ve Avrupa Komisyonu’nun Schengen el kitapçıklarının hizmet sunan Türk vatandaşlarının Almanya, Hollanda ve Danimarka'ya gerçekleştirecekleri ziyaretlerde vize şartı aranmaması yönünde değiştirilmesi için Üye Devletlere gönderdiği yazı yer aldı.

31’inci Türkiye-AB KİK toplantısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, AB Bakanı Egemen Bağış ve Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Başkanı Staffan Nilsson'ın katılımıyla gerçekleştirilirken, toplantıda Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinin yeniden canlandırılması, fasılların açılması ve vize sorunu gibi konular ele alındı.

AB gündemine ilişkin bir diğer gelişme ise geçtiğimiz hafta Federal Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin açıklamaları oldu. Yeni başlıkların zaman kaybetmeden açılması gerektiğini belirten ve aksi takdirde Türkiye’nin AB üyeliğine olan ilgisini kaybedebileceği uyarısında bulunan Westerwelle, Türkiye’nin katılım müzakerelerinde 2013’ün ilk yarısında yeni başlıkların müzakereye açılması gerektiğini vurguladı.

AP Yeşiller Grubu mensubu Alman Parlamenter Barbara Lochbihler başkanlığındaki AP İnsan Hakları Alt Komitesi’nden bir heyeti 19-21 Aralık 2012 tarihlerinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TBMM üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Baş Kamu Denetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu ile temaslarda bulunan heyetin Türkiye’deki insan hakları durumu ve Suriye’de süren şiddet sonucu ortaya çıkan insani kriz gibi konuları ele aldıkları öğrenildi.

Haftanın en önemli gelişmesini ise Avrupa Komisyonu’nun Schengen el kitapçıklarının Almanya, Hollanda ve Danimarka’ya hizmet sunumu için giden Türk vatandaşlarından vize şartı aranmaması yönünde değiştirilmesi için üye devletlere gönderdiği yazı oluşturdu. Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın Soysal kararına referans yapılan yazıda Türk vatandaşlarının hangi şartlar altında vizesiz olarak seyahat edebileceklerine de detaylı bir şekilde yer verildi.

Bültenimiz yayına hazırlanırken aldığımız bir haber bizi derinden üzdü. İKV’nin 1983-87 yılları arasında başkanlığını yürüten Sayın Asım Kocabıyık’ın vefatını öğrenmiş bulunuyoruz. Kendisi, ülkemizin sosyal, ekonomik ve kültürel gelişimine ve Türkiye-AB ilişkilerine büyük katkılar yapmış olan bir şahsiyetti. Yeri doldurulamaz.

AB kurumlarının 3 Ocak 2013 tarihine kadar Yeni Yıl tatilinde olmaları dolayısıyla, E-bültenimizin bir sonraki sayısının 3-10 Ocak 2013 tarihli olarak yayınlanacağını bilginize sunuyor ve tüm okuyucularımızın yeni yılını kutluyoruz.