İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-28 ARALIK 2012

İKV ESKİ BAŞKANLARINDAN ASIM KOCABIYIK VEFAT ETTİ

Türk özel sektörünün duayenlerinden; ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki gelişimine ve Türkiye-AB ilişkilerine önemli katkılarda bulunmuş Vakfımız Yönetim Kurulu Başkanlarından, değerli insan Sayın Asım Kocabıyık’ın vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyoruz.

Sayın Kocabıyık'a Allah'tan rahmet, ailesine, Türk iş dünyasına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Asım Kocabıyık, Türkiye’nin Avrupa ile ekonomik bütünleşmesine yürekten inanan, ülkemizin geleceğinin rekabet gücünü arttırmak suretiyle Türk sanayiinin Avrupa’ya açılmasında olduğuna kanaat getirmiş ve Avrupa Toplulukları ile olan ilişkilerimizin büyük önem arzettiği düşüncesiyle mesaiinin büyük bir bölümünü İktisadi Kalkınma Vakfı’na ayıran değerli bir başkanımızdı.

18 Mayıs 1984 tarihinde Ankara’da T.B.M.M. eski Senato salonunda gerçekleştirilen özel bir oturumda İKV adına bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kocabıyık, Avrupa Birliği’ne üyeliğin Türkiye açısından ne kadar büyük önem arzettiğini vurgulamıştı.

Gerçekten de bu tarihi oturumda Başbakan Turgut Özal, Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp, MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz, TOBB Başkanı Mehmet Yazar’dan sonra İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı olarak Türk özel sektörünün AT üyeliğine verdiği önemi Meclis kürsüsünde belirten rahmetli Asım Kocabıyık, tam üyelik başvurusu yapıldıktan sonra uygulanacak prosedürü de ortaya koymuştu. 18 Mayıs 1984’te yaptığı konuşmada Asım Kocabıyık, 1995’te gümrük birliğine gidişi beklemeden “tam üyelik için müracaat edilmesi gerektiğini” vurgulamıştı. Toplantı, üst balkonda yerlerini alan Cumhurbaşkanı ve Milli Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından baştan sonuna kadar dikkatle izlenmişti.

Kocabıyık, 25 Mart 1981 tarihinde gerçekleştirlen bir toplantıda Milli Güvenlik Konseyi’nin de tam üyelik kararını aldığını ve sivil yönetime geçişte bu başvurunun yapılabilmesi için ön hazırlıkların başlatılması gerektiği yolundaki MGK talimatını da hatırlatmıştı.

Sadece İKV’de değil İstanbul Sanayi Odası başta olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşta görev alan Kocabıyık aynı zamanda bir çok hayır kurumunda da yer almıştı. Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin Gemlik’te açılmasını sağlayan Kocabıyık, Uluslararası Hukuk ve AB Hukuku çalışmalarına ağırlık verilmesini telkin etmekteydi.

Tüm bunların yanında BORUSAN Orkestrası ile klasik müzik kültürünün gelişmesine yaptıkları büyük katkı, gerçekleştirdikleri diğer hayır işleri ile birlikte unutulmayacaktır.

Asım Kocabıyık Türk iş dünyasının Avrupa Birliği üyeliğine verdiği gönülden desteğin en önemli temsilcilerinden biri olduğunu, bugünün saygın pek çok iş adamının Avrupa Birliği konusunda uzmanlıklarına katkıda bulunarak da göstermiştir. TBMM’de yapılan toplantıya giderken Ankara’da bir otomobilin arka koltuklarında (dört kişi sıkıştığımızdan son derece rahatsız bir ortamda) otururken kendisinden bir ricam olmuştu. İKV’de uzman olarak çalışan öğrencim Ömer Bolat Amsterdam Üniversitesi Avrupa Etüdleri Merkezi yüksek lisans programına kabul edilmişti. O tarihte Genel Sekreter Ömer Bolat’ın Hollanda’ya ve daha sonra Kiel’de Institute of Advanced World Economics’de bir yıl okumak üzere gitmesine olumsuz bakmaktaydı. Ankara’da bir arabanın arka koltuğunda rahmetli Kocabıyık’a bu olanakların kaçırılmaması gerektiğini söylediğimde derhal onay vererek büyük destek sağlamıştı.

Uzun yıllar MÜSİAD Genel Sekreterliği ve Başkanlığı yapan ülkemizin önde gelen AB Uzmanlarından Dr. Ömer Bolat’ın yetişmesinde de rahmetli Asım Kocabıyık’ın katkısı unutulamaz.

Bugün Sabancı Holding Başekonomisti olan Dr. Barbaros İneci, Orka Grup (Damat/Tween) İcra Kurulu Üyesi Dr. Fatih Anıl da İktisadi Kalkınma Vakfı Uzmanı iken rahmetli Asım Kocabıyık beyefendinin destekleri ile yurt dışı yüksek lisans çalışmalarını tamamlayıp AB uzmanı olmuşlardır.