İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-28 ARALIK 2012

Avrupa Komisyonu bazı İspanyol bankalarının yeniden yapılandırılması yardımına izin verdi

Avrupa Komisyonu 20 Aralık tarihinde İspanyol Bankaları, Liberbank, Caja3, Banco Mare Nostrum (BMN) ve Banco CEISS’in yeniden yapılandırılması planlarına onay verdi. Plan çerçevesinde söz konusu bankalara Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve İspanyol Banka Yapılandırma Fonu’ndan (FROB) 1.9 Milyar avro yardım yapılacak. Buna karşılık bankalar riskli bankacılık ve gayri menkul faaliyetlerine son verecekler, büyük ölçüde varlıklarını satarak perakende bankacılığına ve faaliyetlerini ağırlıklı olarak yürüttükleri bölgelerindeki KOBİ’lere finansman desteği sağlamaya yoğunlaşacaklar. Yeniden yapılandırma süreci 2017 yılında tamamlanacak ve Komisyon tarafından sıkı bir şekilde denetlenecek. Aralık ayı başında Komisyon başka dört İspanyol bankasının da yeniden yapılandırılması amacıyla 37 Milyar avro yardım yapılmasına onay vermişti (27 Kasım-4 Aralık İKV e-bülteni).

tler ? ?nH]?\ayıcı olmaktan ziyade yeni fırsatlar taşıdığını ifade etti. Hatırlanacağı üzere AB ile Rusya arasındaki tartışmalar,  Eylül ayında Komisyon tarafından Gazprom şirketinin bazı Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde fiyatlarla oynadığı şüphesiyle bir soruşturma başlatması üzerine artmıştı.

 

Taraflar arasında anlaşma sağlanamayan bir diğer önemli konu da Rus vatandaşlarına uygulanan vizelerdi. Rus turistlerin her yıl AB’de 18 milyar avrodan fazla para harcadıklarına dikkat çeken Rusya Devlet Başkanı Putin, mevcut vize sisteminin sürdürülmesinin ticaretin gelişmesini engelleyeceğini söyledi. İnsan hakları konusunda AB tarafının yaptığı uyarılar ve Rusya’daki sivil toplum örgütlerinin önemine yapılan vurguya karşılık Putin de çeşitli AB ülkelerindeki Rusça konuşan kişilerin haklarının ihlal edilmesi konusundaki endişelerini dile getirdi. Uluslararası politika başlığı altında ana gündem maddesi olan Suriye konusunda daha derin işbirliği yapma konusunda uzlaşan taraflar görüş ayrılıklarının sürdüğünü de ifade ettiler.