İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-28 ARALIK 2012

AB’den Suriyeli sığınmacılara destek için Türkiye’ye 25 milyon avroluk fon

AB,  Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapan Türkiye’ye mülteci nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması için toplam 25 milyon avroluk ek fon tahsis etme kararı aldı. Bilindiği üzere, Türkiye ülkelerindeki şiddet ortamından ve güvenlik sorunlarından kaçan ve hudut boyunca kurulan kamplarda 145.000’i aşkın Suriyeli'yi ağırlıyor. AB ve üye devletlerinin Suriye’deki krizden etkilenen halka verdiği insani yardım desteği ise 313 milyon avro tutarında.

AB Türkiye Delegasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin talebi üzerine Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanması için sağlanan 25 milyon avronun 8,2 milyon avrosu Suriye krizinden etkilenen gruplar için oluşturulan Bölgesel Destek Programı kapsamında tahsis edilecek. Sağlanan desteğin 4 milyon avroluk kısmı ise Avrupa Komisyonu İnsani Yardım Genel Müdürlüğü (ECHO) tarafından veriliyor. Bu fonların kullandırılması sürecinde ECHO, UNHCR ve Türk Kızılay'ı ile çalışarak özellikle kış koşullarından kaynaklanan ihtiyaçlar üzerinde odaklanacak.

Komisyon’un katılım öncesi mali yardım programı kapsamında Türkiye’ye 13 milyon avroluk bir fon paketi üzerinde çalıştığı bildirildi. Ayrıca, insani yardım konularında Türk yetkililerle irtibatın artırılması için Ekim 2012’de İnsani Yardım Genel Müdürlüğü’nden AB Türkiye Delegasyonu’na bir uzman atandığı da kaydedildi.