İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-28 ARALIK 2012

Avrupa Birliği ve Singapur arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri tamamlandı

Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel de Gucht ve   Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanı Lim Hng Kiang, 16 Aralık 2012 tarihinde Avrupa Birliği ve Singapur arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerini tamamladılar.  Böylelikle Avrupa Birliği, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’ndeki (ASEAN) ilk ticari anlaşmasını sonuçlandırırken, Malezya ve Vietnam ile görüşmeler halen devam ediyor.

Söz konusu anlaşmanın Avrupa Birliği’nin hizmet sektöründe (özellikle bankacılık, sigortacılık ve mali hizmetler) ve kamu alımlarında önemli fırsatlar sağlayacağı öngörülüyor.  Ayrıca aşırı bürokrasi ve iki defa test uygulamalarının azaltılarak Avrupa şirketlerinin Singapur pazarına erişimini kolaylaştırılması hedefleniyor. AB standartlarının daha iyi tanınmasıyla AB menşeli tarım ve sanayi ürünlerinin Singapur pazarına daha kolay erişmeleri de bekleniyor. Avrupa Birliği ise, önümüzdeki beş yıl içinde, Singapur’a yönelik uygulanan gümrük vergilerinin tümünü kaldıracağını açıkladı. Singapur’da bu gümrük vergilerinin kaldırılmasından en çok faydalanacak ürünler ise elektronik, eczacılık, kimyasal ve işlenmiş tarım ürünleridir. Avrupa Birliği ve Singapur arasındaki ticari anlaşman ayrıca yenilenebilir enerji ve çevreci teknolojilere yönelik yatırımların ve ticaretin teşvik edilmesine ve kamu ihalelerinde çevreci yaklaşımın desteklenmesine yönelik maddeleri de kapsıyor.

Söz konusu anlaşmanın 2013 yılında imzalanması beklenmekte ancak daha sonra anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Singapur yetkilerinin yanı sıra AB üye devletlerinin ve Avrupa Parlamentosu’nun onayları da gerekiyor.