İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-28 ARALIK 2012

Bosna-Hersek DTÖ üyeliği yolunda AB ile önemli bir anlaşma imzaladı

Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht ve Bosna-Hersek’in Dış Ticaretten ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç 19 Aralık 2012 tarihinde Bosna-Hersek’in Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) üyeliği için mal ve hizmet pazarına erişime ilişkin bir mutabakat zaptı imzaladı. Anlaşma, Bosna-Hersek’in DTÖ üyeliği için büyük önem taşıyor. Bosna-Hersek 11 Mayıs 1999’da DTÖ üyeliği için başvuruda bulunmuştu. DTÖ üyeliğinin Bosna-Hersek’te iktisadi reform ve sürdürülebilir büyüme sürecinde büyük katkıda bulunması bekleniyor.

De Gucht, imzalanan anlaşmanın Bosna-Hersek’in DTÖ üyeliği yolunda bir mihenk taşı olduğunu belirterek, Bosna-Hersek’in DTÖ üyeliği yolunda önemli ilerlemeler kaydettiğini belirtti ve AB olarak komşularının DTÖ üyeliğini desteklediklerini kaydetti. Şaroviç ise, Bosna-Hersek’in çok taraflı ticaret sisteminin bir parçası olmak için sarf ettiği çabalara değindi ve 2013 yılında DTÖ üyesi olmasını ümit ettiklerini belirtti.

Bosna-Hersek’in DTÖ’ye üye olabilmesi için DTÖ üyesi ülkelerle benzer anlaşmalar imzalaması gerekiyor. Bosna-Hersek’in Kanada, Çin, Güney Kore, ABD, Japonya ve Norveç ile benzer anlaşmalar müzakere ettiği biliniyor.