İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-28 ARALIK 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) gündeminde Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) toplantısı, Federal Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin Türkiye’nin AB müzakere sürecine ilişkin açıklamaları, Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Alt Komitesi heyetinin Türkiye’yi ziyareti ve Avrupa Komisyonu’nun Schengen el kitapçıklarının hizmet sunan Türk vatandaşlarının Almanya, Hollanda ve Danimarka`ya gerçekleştirecekleri ziyaretlerde vize şartı aranmaması yönünde değiştirilmesi için Üye Devletlere gönderdiği yazı yer aldı.

Devamını Oku

İKV ESKİ BAŞKANLARINDAN ASIM KOCABIYIK VEFAT ETTİ

Türk özel sektörünün duayenlerinden; ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki gelişimine ve Türkiye-AB ilişkilerine önemli katkılarda bulunmuş Vakfımız Yönetim Kurulu Başkanlarından, değerli insan Sayın Asım Kocabıyık’ın vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyoruz.

Devamını Oku

31’İNCİ TÜRKİYE-AB KİK TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi’nin (KİK) 31’inci toplantısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, AB Bakanı Egemen Bağış ve Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Başkanı Staffan Nilsson`ın katılımıyla 20 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

FEDERAL ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI GUIDO WESTERWELLE TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİK SÜRECİ İLE İLGİLİ UYARIDA BULUNDU

22 Aralık 2012 tarihinde yayımlanan habere göre Federal Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Türkiye’nin AB müzakere sürecinde yeni başlıkların zaman kaybetmeden açılması gerektiği, aksi takdirde Türkiye’nin AB üyeliğine olan ilgisini kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Devamını Oku

AP İNSAN HAKLARI ALT KOMİTESİ HEYETİ TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Yeşiller Grubu mensubu Alman parlamenter Barbara Lochbihler başkanlığındaki AP İnsan Hakları Alt Komitesi (DROI), 18-21 Aralık 2012 tarihlerinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, ALMANYA, HOLLANDA VE DANİMARKA’DA HİZMET SUNAN TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN SINIR KAPILARINI UYARDI

Avrupa Komisyonu, Schengen el kitapçığının yenilenmesiyle ilgili üye ülkelere gönderdiği yazıda, hizmet sunan Türk vatandaşlarının, Almanya, Hollanda ve Danimarka`ya gerçekleştirecekleri ziyaretlerde vize şartı aranmaması için, el kitapçıklarının bu yönde değiştirilmesini istedi.

Devamını Oku

ULUSLARARASI SINIR TANIMAYAN GAZETECİLER ÖRGÜTÜ TÜRKİYE İLE İLGİLİ BİR DEĞERLENDİRME YAYINLADI

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) 19 Aralık 2012 tarihinde yayınlanan raporunda Türkiye’de gazetecilerin durumunu da ele aldı.

Devamını Oku

REVİZE EDİLEN TÜTÜN YÖNERGESİ AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN ONAYLANDI

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ve tütün üreticilerinin tepkisini alarak defalarca ertelenen tütün ürünlerine yönelik yönerge taslağı 19 Aralık 2012 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU GÜMRÜK BİRLİĞİNE İLİŞKİN YENİ BİR TEBLİĞ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, 21 Aralık 2012 tarihinde gümrük birliğine ilişkin yeni bir tebliğ açıkladı. Bu tebliğ ticari akışların artması, tedarik zincirlerinin daha karmaşık yapılara dönüşmeleri, küreselleşme ile artan riskler ve Avrupa Birliği’ni sarsan ekonomik kriz ile daralan kamu harcamalarının ışığında hazırlandı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ VE AVRO ALANI DIŞ TİCARET VERİLERİ AÇIKLANDI

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından 17 Aralık 2012 tarihinde açıklanan verilere göre, Avro Alanı’nda Ekim 2012 itibariyle uluslararası mal ticaretinde 10,2 milyar avroluk bir ticaret fazlası kaydedildi. Geçen yılın Ekim ayında ise, Avro Alanı’nda 0,7 milyar avroluk bir ticaret açığı bulunuyordu. Avrupa Birliği’nin AB dışı ülkelerle ise 9,4 milyar avroluk bir dış ticaret açığı olması bekleniyor.

Devamını Oku

AB ULAŞTIRMA BAKANLARI BİR ARAYA GELDİ

20 Aralık 2012 tarihinde AB Ulaştırma Konseyi toplantısında bir araya gelen AB ulaştırma bakanları, motorlu araçlar için dönemsel trafiğe çıkabilirlik testlerinin güncelleştirilmesini öngören yönerge taslağına ilişkin ortak genel bir yaklaşım üzerinde anlaşırken, Avrupa altyapı ağları, havacılık uydu sistemleri ve uluslararası havacılık gibi konuları ele aldılar.

Devamını Oku

GÜNDEMDEN KISA KISA...