İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 NİSAN-4 MAYIS 2007

AB VE ABD, TRANSATLANTİK EKONOMİK ENTEGRASYON PLANI İMZALADI

Gündemin ana maddesini oluşturan bu konunun yanı sıra, Kosova, Orta Doğru barış süreci, iklim değişikliği, sürdürülebilir yeni enerji kaynaklarının aranması ve enerji tasarrufuna ilişkin önlemler yoluyla enerji güvenliğinin sağlanması konuları ele alındı.

Zirve’ye AB tarafı, ABD Başkanı George W. Bush’un davetlisi olarak katıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel AB Dönem Başkanlığını temsilen, Genel Sekreter/Yüksek Temsilci Javier Solana da yardımcı olarak hazır bulundu. Avrupa Komisyonu’nu ise, Başkan José Manuel Barroso, Başkan Yardımcısı ve Sanayi ve İşletmelerden Sorumlu Üye Günter Verheugen, Ulaştırmadan Sorumlu Üye Jacques Barrot, Dış İlişkilerden Sorumlu Üye Benita Ferrero-Waldner ve Ticaretten Sorumlu Üye Peter Mandelson temsil etti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso görüşmelere ilişkin olarak, ABD ile siyasi ilişkilerinin her zamanki gibi çok yakın olduğunu söyledi. Ayrıca, ABD ekonomisinin uluslararası potansiyeli ve AB ekonomisinin tekrar büyümeye başlaması nedeniyle, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için doğru zaman olduğunu da belirtti.

AB ile ABD arasında kabul edilen yeni çerçeve, varolan çeşitli düzenlemelerden kaynaklanan engelleri kaldırmayı ve yenilerinin oluşumunu engellemeyi amaçlıyor. Böylece, her iki taraftaki iş dünyası ve tüketiciler açısından maliyetlerin azalacağı belirtiliyor. Ekonomik düzenlemeler, otomotiv, tıbbi hizmetler ve ilaç gibi önemli sektörler ile yatırım, ticaret güvenliği ve fikri mülkiyet hakları gibi yatay alanları kapsıyor. Ayrıca, muhasebe standartları ile menkul değerler piyasasına ilişkin kuralların da aşamalı olarak karşılıklı tanınması hedefleniyor.