İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-11 MAYIS 2007

NICOLAS SARKOZY FRANSA`NIN YENİ CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ

6 Mayıs 2007 tarihinde yapılan ve Fransız seçmenlerin %85'inin katıldığı ikinci tur oylamada, Sarkozy oyların %53'üne sahip olurken, Sosyalist aday Segolene Royal oyların %47’sini aldı.

Bilindiği üzere 22 Nisan 2007 tarihinde yapılan birinci tur oylamayı, Halk Hareketi Birliği adayı Nicolas Sarkozy ile Sosyalist aday Segolene Royal kazanmıştı. İlk turda Sarkozy %31,18, Royal ise %25,87 oranında oy almıştı. Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turuna katılım oranı ise %84 olmuştu.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Fransızlara hitap eden Sarkozy, bütün Fransızların Cumhurbaşkanı olacağını söyledi. Fransa'da otorite, birlik ve kardeşliği tesis edeceği ve daha dinamik bir iş ortamı yaratacağı vaadinde bulunan Sarkozy, Fransa'nın tekrar Avrupa'ya güçlü bir biçimde geri döndüğünü ifade etti. Akdeniz ülkelerine de çağrıda bulunan Sarkozy, Akdeniz halklarının dostluk içinde bir bölgesel birlik oluşturması gerektiğini ifade etti. Sarkozy ayrıca, ihtiyaç duyduğunda ABD'nin yanında olacaklarını söyledi.

Nicolas Sarkozy’nin Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı seçilmesi AB kurumları tarafından memnuniyetle karşılandı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Sarkozy’nin seçim öncesi Türkiye’ye ilişkin sözlerine dayanarak, içinde bulunduğu siyasi duruma rağmen Türkiye ile müzakerelere devam edilmesinden yana olduğunu söyledi. AB liderlerinin oybirliğiyle Türkiye ile müzakereleri başlatma kararını aldığını hatırlatan Barosso, Sarkozy’nin Türkiye ile müzakerelerin dondurulması yönündeki önerisinin hayata geçmesi için yine oybirliğiyle karar alınması gerektiğini hatırlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Sarkozy'yi tebrik ederek bu seçimin Fransa halkının takdiri olduğunu vurguladı. Erdoğan, gerek AB süreciyle ilgili olarak gerek Türkiye-Fransa ilişkileri açısından Nicolas Sarkozy’nin seçim kampanyası çerçevesinde yapmış olduğu açıklamaların bundan sonra ikili ilişkilerde sürdürülmemesini umduklarını belirtti.