İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-22 HAZİRAN 2007

FRANSA’DA GENEL SEÇİMLERİN İKİNCİ TURU YAPILDI

17 Haziran 2007 tarihinde Fransa'da düzenlenen genel seçimlerin ikinci turunu Halk Hareketi Birliği kazandı. Kayıtlı seçmenlerin %60’nın katıldığı ikinci tur seçimlerde, Halk Hareketi Birliği Meclis’teki 577 sandalyeden 314’üne sahip olurken, Sosyalist Parti oyların %40’ına sahip olarak Meclis’te 185 sandalye kazandı.

İkinci tur seçimler ile ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan François Fillon, seçim sonuçlarını açık bir karar olarak değerlendirirken, muhalefetin de sonuçları dikkate almasını istedi. Muhalefete ulusal uzlaşma çağrısında bulunan Fillon, tarafların biraraya gelmesi gerektiğini söyledi. Seçim sonuçlarından partisi adına mutlu olduğunu ifade eden Fillon, Fransız seçmenlerin, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin projelerini hayata geçirmek için açık ve uyumlu bir mesaj verdiğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy tarafından Başbakan Yardımcılığı ve Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma, Enerji ve Ulaştırmadan Sorumlu Bakanlığa atanan Alain Jupe ise seçim bölgesi Bordeaux’da aldığı yenilginin ardından istifasını açıkladı. Alain Jupe’den boşalan Başbakan Yardımcılığı ile Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma, Enerji ve Ulaştırmadan Sorumlu Bakanlığa Jean-Louis Borloo getirildi.

Hatırlanacağı üzere 10 Haziran 2007 tarihinde Fransa'da düzenlenen genel seçimlerin ilk turunu, Fransa’nın yeni Cumhurbaskanı Nicholas Sarkozy’nin eski partisi Halk Hareketi Birliği kazanmıştı. İlk tur sonuçlarına göre Sosyalist Parti ikinci olmuştu.