İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-22 HAZİRAN 2007

AB İLE UKRAYNA ARASINDA VİZE KOLAYLIĞI VE GERİ KABUL ANLAŞMALARI İMZALANDI

18 Haziran 2007 tarihinde yapılan AB-Ukrayna İşbirliği Konseyi’nde AB ile Ukrayna arasında vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmaları imzalandı. İmzalanan vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmaları ile Ukrayna vatandaşlarının AB’ye daha kolay seyahat edebilmelerinin sağlanması ve yasadışı göçle mücadelenin hızlandırılması amaçlanıyor.

Ukrayna vatandaşlarının vize işlemlerinin basitleştirilmesinin öngörüldüğü vize kolaylığı anlaşması, vize başvurularında istenen belge sayısının azaltılmasının yanı sıra vize talebine en fazla 10 gün içinde olumlu ya da olumsuz cevap verilmesini içeriyor. Ayrıca, AB’de yakın akrabası bulunanlar, ağır vasıta sürücüleri, iş adamları, öğrenciler, gazeteciler ve resmi heyetlere uygulanan vize işlemleri kolaylaştırılarak çok girişli vize olanağı sunulması öngörülüyor. Anlaşma uyarınca, Ukrayna vatandaşları Schengen vizesi için 35 Avro başvuru ücreti ödeyecek. Bununla birlikte, engelliler, emekliler, gazeteciler ve öğrencilerin vize ücreti ödememesi ve diplomatik pasaporta sahip kişilerin vize yükümlülüğünden muaf tutulması sağlanıyor. Vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmalarının her iki tarafın Parlamentolarında onaylanması ve gerekli yasal düzenlemelerin tamamlanmasının ardından yıl sonunda yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Adalet ve İçişlerinden Sorumlu Üyesi Franco Frattini, Ukrayna ile vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmalarının imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu şekilde AB ve Ukrayna arasındaki ikili ilişkilerin tüm alanlarda daha da güçlendirileceğini kaydetti.