İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-22 HAZİRAN 2007

AB FİLİSTİN’E YÖNELİK MALİ YARDIMI YENİDEN BAŞLATMAYA HAZIRLANIYOR

AB’nin Ortak Dış Politika ve Güvenliğe İlişkin Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Filistin’de Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından atanan olağanüstü hükümete destek çabaları çerçevesinde, Filistinlilere yönelik doğrudan yardımın yeniden başlatılacağını bildirildi. Para yardımının büyük bir bölümünün doğrudan Filistin Hükümeti’ne verileceğini belirten Solana, Gazze için de bir payın ayrılacağını söyledi.

Bilindiği üzere, Gazze Şeridi’nin kontrolünün Hamas militanlarının eline geçmesinin ardından Filistin lideri Mahmud Abbas, Hamaslı İsmail Haniye’nin başbakanlığındaki ulusal birlik hükümetini feshederek yerine olağanüstü hükümet atamıştı. Başbakan Selam Feyyaz başkanlığında kurulan yeni olağanüstü hükümet ise, 17 Haziran 2007 tarihinde yemin ederek göreve başlamıştı.

Avrupa Komisyonu'nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner, şu anda AB’nin Filistin'e doğrudan bir yardım vermediğini açıklarken, bu konunun siyah-beyaz olarak tanımlanamayacağını, atılacak adımlarda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Başbakan Selam Feyyad'ın AB’nin tam desteğini aldığını belirten Ferrero-Waldner, yeni hükümete doğrudan yardım yapılabilmesi için Başbakan Feyyad'ın Filistin'deki malî mekanizmaları düzgün şekilde çalıştırabilmesi gerektiğini kaydetti.

Bilindiği üzere Filistin'de 18 ay önce yapılan seçimlerden Hamas'ın zaferle çıkmasının ardından AB, Filistin’e yaptığı maddî yardımları durdurma kararı almıştı.