İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-22 HAZİRAN 2007

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KIBRIS RAPORU AÇIKLANDI

BM’nin Kıbrıs’taki operasyonları hakkında Genel Sekreter Ban Ki-moon tarafından hazırlanan rapor 4 Haziran 2007 tarihinde yayımlandı. Kıbrıs Barış Gücü’nün (UNFICYP) 25 Kasım 2006 ile 25 Mayıs 2007 tarihleri arasındaki faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgilerin yer aldığı rapor, iyi niyet misyonu ve diğer gelişmeler, Barış Gücü operasyonları, Kayıp Şahıslar Komitesi, finansal ve idari yönler ile gözlemler gibi bölümlerden oluşuyor

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, 2007-2009 TARİHLERİ ARASINDA ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKELERE YAKLAŞIK 4 MİLYAR AVRO MALİ YARDIM VERMEYİ KARARLAŞTIRDI

Avrupa Komisyonu 20 Haziran 2007 tarihinde, AB’ye aday ve potansiyel aday ülkelere 2007-2009 dönemi için 3.961 milyon Avro değerinde mali yardım vermeyi kararlaştırd

Devamını Oku

FRANSA’DA GENEL SEÇİMLERİN İKİNCİ TURU YAPILDI

17 Haziran 2007 tarihinde Fransa`da düzenlenen genel seçimlerin ikinci turunu Halk Hareketi Birliği kazandı. Kayıtlı seçmenlerin %60’nın katıldığı ikinci tur seçimlerde, Halk Hareketi Birliği Meclis’teki 577 sandalyeden 314’üne sahip olurken, Sosyalist Parti oyların %40’ına sahip olarak Meclis’te 185 sandalye kazandı.

Devamını Oku

AB İLE UKRAYNA ARASINDA VİZE KOLAYLIĞI VE GERİ KABUL ANLAŞMALARI İMZALANDI

18 Haziran 2007 tarihinde yapılan AB-Ukrayna İşbirliği Konseyi’nde AB ile Ukrayna arasında vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmaları imzalandı. İmzalanan vize kolaylığı ve geri kabul anlaşmaları ile Ukrayna vatandaşlarının AB’ye daha kolay seyahat edebilmelerinin sağlanması ve yasadışı göçle mücadelenin hızlandırılması amaçlanıyor.

Devamını Oku

EUROBAROMETRE ARAŞTIRMASININ NİSAN-MAYIS 2007 SONUÇLARI YAYIMLANDI

AB’nin kamuoyu yoklamalarından sorumlu kurumu Eurobarometre tarafından 2007 yılı Nisan ve Mayıs aylarında, üye ve aday ülkelerde yapılan son kapsamlı araştırmasının ilk sonuçları 20 Haziran 2007 tarihinde yayımlandı.

Devamını Oku

EUROSTAT, AB’DE ASGARİ ÜCRETLERE İLİŞKİN VERİLERİ YAYIMLADI

AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat’ın Ocak 2007’de yaptığı 27 AB üye ülkesini kapsayan asgari ücret araştırması, AB içerisinde asgari ücret düzeylerinin büyük farklılıklar gösterdiğini ortaya koydu. En düşük aylık asgari ücrete 92 Avro ile Bulgaristan sahip olurken, en yüksek asgari ücret, aylık 1570 Avro ile Lüksemburg’a ait. Ücretler satınalma gücü paritesine göre değerlendirildiğinde ise, üye ülkeler arasındaki ücret farklılıkları azalıyor.

Devamını Oku

AB FİLİSTİN’E YÖNELİK MALİ YARDIMI YENİDEN BAŞLATMAYA HAZIRLANIYOR

AB’nin Ortak Dış Politika ve Güvenliğe İlişkin Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Filistin’de Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından atanan olağanüstü hükümete destek çabaları çerçevesinde, Filistinlilere yönelik doğrudan yardımın yeniden başlatılacağını bildirildi. Para yardımının büyük bir bölümünün doğrudan Filistin Hükümeti’ne verileceğini belirten Solana, Gazze için de bir payın ayrılacağını söyledi.

Devamını Oku