İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-18 MAYIS 2007

MALTA VE G.KIBRIS 1 OCAK 2008’DE AVRO’YA GEÇİYOR

Ekonomik yakınsamada yüksek değerlere ulaşan bu iki ülke Maastricht kriterlerini de karşılar duruma geldi. Her iki ülkenin yakınsama raporlarını 5 Haziran’da inceleyecek olan AB üyesi ülkelerin ekonomi ve maliye bakanları geçiş için takvim belirleyecek. 21-22 Haziran 2007 tarihinde yapılacak Zirvesi’de devlet ve hükümet başkanlarının onayından sonra Temmuz ayında ekonomi ve maliye bakanları toplantısında nihai karara varılacak. Söz konusu iki ülke Avro Alanı’na dahil olmalarıyla birlikte para ulusal birimleri de Avro’ya geri dönülemez biçimde sabitlenecek.

2 Mayıs 2005’te Avrupa Döviz Kuru Mekanizması II. evresine dahil olan G.Kıbrıs ve Malta döviz kuru istikrarını sağlamayı başardı. Bu süre zarfında G.Kıbrıs Paundu’nun ve Malta Lirası’nın değeri sabit kaldı ve sorun yaşanmadı. Diğer yandan her iki ülke kendi iç mevzuatlarında merkez bankalarının bağımsızlığı ve Avrupa Merkez Bankası’nın statüsüne uyumla ilgili sorunları ortadan kaldırdılar.

2005 yılının Kasım ayında Avrupa Döviz Kuru Mekanizması II. evresine dahil olan Slovenya Avro’ya 2009 yılında geçmeyi planlıyor. Mekanizmaya dahil olan Baltık ülkeleri ise ekonomilerindeki enflasyon baskısı nedeniyle planlarını revize ettiler. Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya ise daha önlerinde süre bulunduğunu ve Avro Alanı’na dahil olmak için henüz bir zaman belirlemediklerini belirtiyorlar. Bulgaristan ve Romanya’nın durumu 2008 yakınsama programlarında değerlendirilecek.