İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-29 EKİM 2007

AVRUPA KOMİSYONU “MAVİ KART” UYGULAMASINA YÖNELİK ÖNERİSİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu 23 Ekim 2007 tarihinde, AB üye ülkelerine eğitimli ve kaliteli iş gücü sağlamak amacıyla "mavi kart" uygulaması başlatılmasına yönelik önerisini açıkladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Başkan Yardımcısı Franco Frattini tarafından konuya ilişkin Brüksel'de düzenlenen ortak basın toplantısında, Barroso ve Frattini, “mavi kart” uygulaması ile ilgili olarak bilgi verdi. Uluslararası rekabet ortamında AB'nin yüksek eğitimli ve yetenekli iş gücüne yeterince cazip koşullar sunamadığını belirten Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso, söz konusu önerinin  nüfusu yaşlanan Avrupa’daki artan eğitimli iş gücü ihtiyacını karşılamakta önemli bir rol oynayacağını ifade etti. Barroso, yabancılar için göç yollarının açılmasının sıkıntılara tek başına çözüm getirmeyeceğini, ancak bu önerinin hayata geçirilmesinin çeşitli avantajlar sağlayacağını söyledi.

ABD'de göçmenler için verilen "yeşil kart" uygulamasından esinlenilerek hazırlanan "mavi kart" uygulaması, çalışmak için özellikle Avrupa yerine ABD, Kanada ve Avustralya'yı tercih eden Asya, Afrika ve Güney Amerika'dan gelen mühendis, enformasyon teknolojisi uzmanları ile yine AB üye ülkelerinin ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanlarındaki nitelikli göçmenlere çalışma izni verilmesine olanak sağlıyor.

Söz konusu öneriye göre, bu karta sahip olan yabancılara AB ülkelerinde 2 yıllık çalışma izni verilirken, kart sahiplerinin ailelerine de çeşitli kolaylıklar sağlanıyor.  Mavi kart, en az 3 yıllık meslek deneyimi olan, yüksek eğitimli yabancılara, aranan iş gücünün AB vatandaşları tarafından karşılanamadığı durum ve alanlarda verilecek.

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan öneri, Aralık ayında düzenlenecek AB zirvesinde ele alınacak. AB üyesi 27 ülkenin oy birliğiyle onayını gerektiren bu projenin 2009 ilkbaharına kadar hayata geçirilmesi planlanıyor.