İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-29 EKİM 2007

MİCROSOFT AB KARARINI KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu Microsoft'un yazılım sektöründe rekabet sağlamak amacıyla daha önce alınan kararlara uymayı kabul ettiğini açıkladı. Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Neelie Kroes, bu kararın Avrupa'da yazılım ortamını bütünüyle değiştireceğini söyledi.

Karara göre Microsoft, rakiplerine yazılımlarının kendi ürettiği işletim sistemleri ile uyumlu çalışmasını sağlayacak bilgileri aktaracak. Bu bilgiler karşısında talep edilecek ruhsat ücretlerinin oranı belli durumlarda düşürülecek, belli durumlarda Microsoft'a gelirlerden pay verilmesi yerine, seyyanen 10 bin Avroluk bir ödeme yapılması öngörülüyor.

Söz konusu dava dokuz yıldır devam ediyordu. 2004 yılında Avrupa Komisyonu, Microsoft'un piyasadaki hakim konumunu kullanarak rekabeti kısıtladığına karar vermişti. Şirket o zaman 497 milyon Avroluk rekor bir para cezasına çarptırılmış, geçen yıl ise bu karara uymadığı gerekçesiyle 280,5 milyon Avroluk ek bir ceza kararı alınmıştı. Geçen hafta ise Avrupa Toplulukları Adalet Divanı Microsoft'un temyiz başvurusunu reddetmişti.

Kararın bir başka boyutuysa Microsoft'un, Windows Media Player adlı ses ve görüntü dosyalarını çalan programını bundan böyle Windows paketine dahil edemeyecek olması. Rakipleri Windows Media Player'ın ayrı bir program olduğunu ve pakete dahil edilmesinin rekabeti kısıtladığını savunmuşlardı.