İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-29 EKİM 2007

AVRUPA PARLAMENTOSU, TÜRKİYE KARARINI ONAYLADI

Hollandalı Hristiyan Demokrat Parlamenter Ria Oomen-Ruijten’ın raportörlüğünü yaptığı ‘AB-Türkiye İlişkilerine İlişkin Parlamento Kararı’, 24 Ekim 2007 tarihinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda onaylandı.

Devamını Oku

AB DÖNEM BAŞKANLIĞI TERÖR SALDIRILARINI KINADI

AB Dönem Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye sınırları içerisinde düzenlenen terör saldırıları kınanırken saldırılarda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulunuldu ve Türk halkının üzüntüsünün paylaşıldığı ifade edildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 2008 YILI ÇALIŞMA PROGRAMINI AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, 23 Ekim 2007 tarihinde 2008 yılına yönelik çalışma programını açıkladı. Avrupa Komisyonu’nun önümüzdeki yıl benimseyeceği temel stratejik önceliklerin detaylı bir şekilde ele alındığı çalışma programında, küreselleşmenin getirdiği zorluklarla mücadele etmek için hayata geçirilmesi planlanan temel politikalar ortaya koyuluyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU “MAVİ KART” UYGULAMASINA YÖNELİK ÖNERİSİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu 23 Ekim 2007 tarihinde, AB üye ülkelerine eğitimli ve kaliteli iş gücü sağlamak amacıyla "mavi kart" uygulaması başlatılmasına yönelik önerisini açıkladı.

Devamını Oku

M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU, YENİDEN EUROCHAMBRES YÖNETİM KURULUNA SEÇİLDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin (EUROCHAMBRES) 24 Ekim 2007 tarihinde Paris’te gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında, Yönetim Kurulu Üyeliğine yeniden seçildi.

Devamını Oku

AVRUPA TOPLULUKLARI ADALET DİVANI VOLKSWAGEN’İN SATIŞINI KISITLAYAN YASAYI İPTAL ETTİ

Avrupa Toplulukları Adalet Divanı (ATAD), 23 Ekim 2007 tarihinde Almanya`nın en büyük otomotiv üreticisi Volkswagen`in yabancılara satışını kısıtlayan yasayı, sermayenin serbest dolaşımına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

Devamını Oku

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI 2008 YILI PROJELERİ İÇİN SON BAŞVURU TARİHLERİ BELİRLENDİ

Dört sektörel alt program (Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci Grundtvig), bir Ortak Konulu Program ve Jean Monnet eyleminden oluşan Hayatboyu Öğrenme Programının, 2008 yılı proje son başvuru tarihleri belirlendi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU İKLİM VE ENERJİ ALANLARINDA YENİ DÜZENLEMELER İÇEREN PAKETİN GECİKECEĞİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu tarafından 5 Aralık 2007 tarihinde açıklanması planlanan, iklim ve enerji alanlarında belirlenen hedeflerin yakalanabilmesi için yeni düzenlemeleri içeren paketin 2008 yılının Ocak ayına ertelendiği duyuruldu.

Devamını Oku

“SAĞLIK İÇİN HEP BİRLİKTE: 2008-2013 AB STRATEJİSİ” KABUL EDİLDİ

Topluluk içerisinde yaşanan sağlık sorunlarına kapsamlı çözümler getirmeye yönelik olarak oluşturulan “Sağlık İçin Hep Birlikte: 2008-2013 AB Stratejisi”, Avrupa Komisyonu tarafından 23 Ekim 2007 tarihinde kabul edildi.

Devamını Oku

MİCROSOFT AB KARARINI KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu Microsoft`un yazılım sektöründe rekabet sağlamak amacıyla daha önce alınan kararlara uymayı kabul ettiğini açıkladı.

Devamını Oku

AB LİDERLERİ FİNANS PİYASALARINI GÖRÜŞMEK ÜZERE BİRARAYA GELDİ

Almanya Başbakanı Angela Markel, Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ABD’de meydana gelen krizin ardından AB finans piyasalarının durumunu görüşmek üzere biraraya geldi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ORGANİZE SUÇLAR VE TERÖRLE MÜCADELEDE ETKİNLİĞİ ARTIRMAK İSTİYOR

Komisyon`un 23 Aralık`ta yayımladığı bildiriyi takiben İçişlerinden Sorumlu Komisyon Üyesi Franco Frattini bir açıklama yaparak organize suçlar ve terörle mücadelede etkinliğin artırılabilmesi için bu konudaki ilgili ajans Eurojust`ın yetkilerinin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU SAHAROV İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜ SALİH MAHMUT OSMAN’A VERİLDİ

Avrupa Parlamentosu Saharov İnsan Hakları Ödülü, Sudanlı insan hakları avukatı Salih Mahmut Osman`a verildi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pottering tarafından 25 Ekim 2007 tarihinde yapılan açıklamada, yoğun şiddetin gölgesinde, diyalog ve adalet için mücadele eden Salih Mahmut Osman`ın, bu yılki ödüle layık görüldüğünü söyledi.

Devamını Oku