İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 EKİM-4 KASIM 2007

"GENİŞLETİLMİŞ IRAK`A KOMŞU ÜLKELER DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI" SONA ERDİ

3 Kasım 2007 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen "Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı" sona erdi. Irak'a komşu ülkelerin yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri, Avrupa Komisyonu, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) ve Arap Birliği'ni İstanbul'da bir araya getiren "Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı" Başbakan Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla başladı. Toplantı kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ikili görüşmelerde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki, toplantının kapanışında birer konuşma yaptı.

Toplantının sonuç bildirisi üzerinde de uzlaşmaya varıldı. Erdoğan, nihai karar metninde terörizm konusunda güçlendirilmiş paragraflar bulunmasının kendilerini memnun ettiğini belirterek, nihai bildirinin temel ilkelerin yanı sıra, uygulamaya dönük bazı pratik unsurlar da içerdiğini söyledi. Başbakan bu unsurların, özellikle Irak'ın tahrip gören kültürel mirasının, konusunda uzman uluslararası örgütler aracılığı ile ayağa kaldırılması, Irak toplumunun yardıma muhtaç kesimine yapılan katkının arttırılması ve sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesini içerdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, metnin terörizm konusunda güçlendirilmiş paragraflar içermesinin, kendilerini ayrıca memnun ettiğini de ifade etti. Nerede olursa olsun, terörün bulunduğu yerde kalkınmadan söz edilemeyeceğinin belirten Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise, terörle mücadelede çok taraflı işbirliği zorunlu olduğunu, kökten dincilik, etkin terör ve mezhepsel çekişmelerin kalkınmayı olumsuz etkilediğini belirtti. Maliki, Irak'ın, kısa sürede eski sağlığına kavuşacağına dikkat çekerek, tüm katılımcılara göstermiş oldukları destekten dolayı teşekkür etti.

Toplntının sonuç bildirisinde, Irak topraklarının terör amaçlı kullanılmaması konusuna ağırlıklı olarak yer verildi. Bildiride, Irak topraklarının terör amaçlı kullanılmamasın yanısıra, terör kaynaklarının kurutulması, Irak'a yönelik ya da Irak'tan gelen silah geçişlerinin önlenmesi, sınırların kontrol altına alınması ve terörün finans yollarının engellenmesi gibi hususlar da yer aldı.