İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 EKİM-4 KASIM 2007

“AVRUPA TOPLULUĞU ADALET DİVANI’NIN ÜÇ BOYUTLU MARKALARA İLİŞKİN KARARLARI” KONULU KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı, İstanbul Barosu ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğinde düzenlenen “Avrupa Topluluğu Adalet Divanı’nın Üç Boyutlu Markalara İlişkin Kararları” başlıklı konferans 31 Ekim 2007 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

"GENİŞLETİLMİŞ IRAK`A KOMŞU ÜLKELER DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI" SONA ERDİ

3 Kasım 2007 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen "Genişletilmiş Irak`a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı" sona erdi.

Devamını Oku

PROF. DR. ERDAL İNÖNÜ VEFAT ETTİ

Türkiye`de siyaset ve bilim dünyasının önde gelen isimlerinden olan, eski Başbakan Yardımcılarından Prof. Dr. Erdal İnönü, 31 Ekim 2007 tarihinde vefat etti.

Devamını Oku

BÜYÜKELÇİ MARC PİERİNİ, AB’NİN ASKERİ ÇÖZÜM YERİNE DİPLOMATİK ÇÖZÜMDEN YANA OLDUĞUNU SÖYLEDİ

30 Ekim 2007 tarihinde Adıyaman’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini, Türkiye’ye bu yıl, önümüzdeki yıl ve gelecek yıl, yıllık 500 milyon Avro tutarında hibede bulunulacağını söyledi.

Devamını Oku

GÜNTER VERHEUGEN TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİNİ HER GEÇEN GÜN DAHA FAZLA DESTEKLEDİĞİNİ SÖYLEDİ

30 Ekim 2007 tarihinde Yabancı Gazeteciler Cemiyeti tarfından Berlin’de düzenlenen bir toplantıya katılan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Komisyonu’nun Girişim ve Sanayiden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Türkiye’nin üyeliğini her geçen gün daha fazla desteklediğini söyledi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU MAKEDONYA İLE MÜZAKERELERİN BAŞLATILMASINI ERTELEYECEK

6 Kasım 2007 tarihinde yayımlanacak ilerleme raporunda Avrupa Komisyonu’nun Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya ile katılım müzakerelerinin başlatılmasını tavsiye etmemesi bekleniyor.

Devamını Oku

AB ÜYE ÜLKE ÇEVRE BAKANLARI BİR ARAYA GELDİ

AB üye ülke Çevre Bakanları 30 Ekim 2007 tarihinde, AB Dönem Başkanı Portekiz’in Çevre, Mekansal Planlama ve Bölgesel Kalkınma Bakanı M. Francisco Nunes Correia başkanlığında Lüksemburg’da biraraya geldi.

Devamını Oku

AB LUGANO KONVANSİYONU’NU İMZALADI

AB Dönem Başkanı Portekiz’in Adalet Bakanı Alberto Costa, İsviçre’nin Lugano kentinde, 30 Ekim 2007 tarihinde düzenlenen törende, medeni hukuk ve ticaret hukukuna ilişkin yargı kararlarının tanınması ve icrası hakkındaki yeni Lugano Konvansiyonu’nu imzaladı.

Devamını Oku

AB, BULGARİSTAN VE ROMANYA’YA DIŞ SINIRLARI KORUMASI İÇİN 800 MİLYON AVRO VERİLMESİNE KARAR VERDİ

AB, üye ülke sınırlarının daha etkin korunmasına yönelik projelerde kullanılmak üzere 2007-2009 yılları için Romanya ve Bulgaristan’a 800 milyon Avro vermeyi kararlaştırdı.

Devamını Oku

TÜRKİYE, AVRUPA UYUŞTURUCU VE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI İZLEME MERKEZİ ÇALIŞMALARINA KATILIM ANLAŞMASINI İMZALADI

Türkiye, temel amacı uyuşturucu ve uyuşturucu bağımlılığı konusunda gerçekçi verilere dayanan, tarafsız, güvenilir ve kıyaslanabilir bilgilerin sağlanmasını amaçlayan Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nin (European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction-EMCDDA) çalışmalarına katılım anlaşmasını 30 Ekim 2007 tarihinde imzaladı.

Devamını Oku

AB ÜLKELERİNDEKİ ÇELİK ÜRETİCİLERİ ÇİN MALI ÇELİK İÇİN ANTİ DAMPİNG VERGİSİ UYGULANMASI TALEBİNDE BULUNDU

Avrupa Demir ve Çelik Endüstrisi Konfederasyonu (European Confederation of Iron and Steel Industries - EUROFER), 30 Ekim 2007 tarihinde Çin’den ithal edilen çeliğe anti-damping vergisi uygulanması için Avrupa Komisyonu’na resmi başvuruda bulundu.

Devamını Oku

MALİ ARAÇLAR PİYASASINA İLİŞKİN DİREKTİF 1 KASIM 2007’DE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

1 Kasım 2007 tarihinde Mali Araçlar Piyasası Direktifi ve bununla ilgili bir tüzük yürürlüğe girdi.

Devamını Oku

İSPANYA PARLAMENTOSU, TARİHSEL HAFIZA YASA TASARISINI ONAYLADI

İspanya Parlamentosu, General Francesco Fransisco`nun 1975`te sona eren 40 yıllık yönetimini kınayan bir yasa tasarısını onayladı.

Devamını Oku