İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 KASIM 2007

RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE GEORGE W. BUSH WASHINGTON’DA BİRARAYA GELDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletler (ABD) Başkanı George W. Bush, 5 Ekim 2007 tarihinde Washington’da biraraya geldi. Beyaz Saray'daki görüşmeye Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy katıldı. Görüşmede ağırlıklı olarak PKK ile mücadelenin ele alındığı belirtilirken, iki liderin bu konuda mevcut işbirliğinin artırılması konusunda fikir birliğine vardıkları ifade edildi.

Toplantı sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında ABD Başkanı George W. Bush, PKK'yı bir terör örgütü olarak niteledi ve örgütün Irak, Türkiye ve ABD'nin ortak düşmanı olduğunu belirtti. Bush, Türkiye'nin ABD'nin stratejik ortağı olduğunun da bir kere daha altını çizerken, Türk ve Amerikan ordularının iletişim halinde olması gerektiğini söyledi ve toplantı kapsamında üçlü bir mekanizma oluşturulmasına karar verdiklerini belirtti. Başkan Bush, PKK'ya karşı Türk ve Amerikan ordularının istihbarat paylaşımının çok önemli olduğunu ifade etti. Bush ayrıca, İstanbul'da düzenlenen Irak'a komşu ülkeler Dışişleri Bakanları toplantısı nedeniyle Türkiye'yi tebrik ederken, Başbakan Erdoğan’ı 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan seçimlerden dolayı kutladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, terörle ortak mücadelenin gerektirdiklerini ele aldıklarını belirtti. Erdoğan terörle mücadele ve barışın tesisi konusunda stratejik ortak ABD ve uluslararası toplum ile beraber çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Uluslararası hukuktan kaynaklanan yetkiyi ve meşru savunma hakkını kullanacaklarını söyleyen Erdoğan, mekanizmalarla zaman kaybetmeyeceklerini vurguladı. Recep Tayyip Erdoğan ayrıca, PKK'ya karşı düzenlenecek olası bir sınır ötesi operasyonun hedefinin sadece PKK olduğunu ve sivillerin bundan zarar görmeyeceğini de sözlerine ekledi.