İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 KASIM 2007

AVRUPA KOMİSYONU TERÖRE KARŞI YENİ ÖNLEMLER PAKETİNİ AÇIKLADI

6 Kasım 2007 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Güvenlikten Sorumlu Üyesi Franco Frattini AB’nin terörle mücadele faaliyetlerini güçlendirmeyi hedefleyen tedbirlerden oluşan yeni paket tasarısını sundu.

11 Eylül 2001 sonrası ABD tarafından terörle mücade kapsamında kabul edilen yasal düzenlemeler ile büyük parallellik gösteren söz konusu tedbirler, Internet ortamında suça teşvik edici faaliyetleri ve uçak ile yolculuk eden kişilerden kapsamlı bilgi toplanmasını içeriyor. Avrupa Komisyonu, Internet üzerinden yapılan propaganda yayınlarının, terör amaçlı eğitim veya finansmanın cezai suç olarak kabul edilmesini öngörüyor. Ayrıca paket kapsamında patlayıcı veritabanı düzenlenmesine yönelik bir eylem planının biçimlendirilmesini öngörülüyor. AB sınırları dışına çıkan uçak yolcularının, geniş kapsamlı ve 19 yeni kategoride kişisel bilgilerinin havayollarınca toplanması ve bu bilgilerin 30 yıllık süreler için saklanması da  paket kapsamında öngörülen tedbirler arasında.

Sunulan tedbirlerin bağlayıcı nitelikte yasal düzenlemelere dönüşmeleri için Avrupa  Parlamentosu’na danışıldıktan sonra, Bakanlar Konseyi tarafından oybirliği ile kabul edilmesi  gerekiyor.