İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 KASIM 2007

AVRUPA KOMİSYONU GENİŞLEME STRATEJİ BELGESİ İLE ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKELERE YÖNELİK YILLIK İLERLEME RAPORLARINI AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu 6 Kasım 2007 tarihinde, AB’nin genişleme alanındaki politikasını belirleyen yıllık strateji belgesi ile Türkiye, Hırvatistan, eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya gibi AB’ye aday ülkelerinin yanısıra Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan ve (BM Güvenlik Konseyi’nin 1244 sayılı kararı uyarınca) Kosova gibi potansiyel aday ülkelere yönelik yıllık ilerleme raporlarını açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN YAYIMLANAN 2007 TÜRKİYE İLERLEME RAPORUNA İLİŞKİN İKV BASIN DUYURUSU

6 Kasım 2007 tarihinde Avrupa Komisyonu 2007 Türkiye İlerleme Raporu’nu yayımlamıştır. Türkiye’nin üyelik yönünde geçtiğimiz 12 aylık dönemdeki performansını ayrıntılı biçimde ele alan Raporu, dikkatle değerlendirmek büyük önem taşımaktadır.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKELERE YÖNELİK 2009 –2011 DÖNEMİNİ KAPSAYAN KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIM ÇERÇEVESİNE İLİŞKİN BİLDİRİYİ KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu, katılım sürecinde aday ve potansiyel aday ülkelere yönelik 2009 –2011 dönemini kapsayan katılım öncesi mali yardım çerçevesine ilişkin Bildiriyi kabul etti.

Devamını Oku

SIRBISTAN İLE İSTİKRAR VE ORTAKLIK ANLAŞMASI PARAF EDİLDİ

AB Sırbistan ile imzalanan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nı 7 Kasım 2007 tarihinde Brüksel’de paraf etti. Ayrıca, Sırp Hükümeti, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’e 2008 yılı sonuna kadar Sırbistan’ın aday ülke statüsünü kazanmasına yönelik bir eylem planı sundu.

Devamını Oku

RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE GEORGE W. BUSH WASHINGTON’DA BİRARAYA GELDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletler (ABD) Başkanı George W. Bush, 5 Ekim 2007 tarihinde Washington’da biraraya geldi.

Devamını Oku

AB-AKDENIZ ORTAKLIĞI TOPLANTISI LİZBON’DA YAPILDI

AB-Akdeniz Ortaklığı Dışişleri Bakanları 5-6 Kasım 2007 tarihleri arasında Lizbon’da bir araya geldi.

Devamını Oku

TÜRK LOKUMUNA İLİŞKİN İKV AÇIKLAMASI

Çeşitli gazetelerin ekonomi bölümlerinde yer alan “Türk lokumuna AB`de `Rum tatlısı` tescili” başlıklı habere istinaden aşağıdaki bilgilerin verilmesinde fayda görülmüştür.

Devamını Oku

AB ÜYESİ DOKUZ ÜLKE SCHENGEN ALANINA DAHİL EDİLİYOR

AB Dönem Başkanı Portekiz, AB’ye 2004 yılında üye olan G. Kıbrıs dışındaki 9 ülkenin, yıl sonuna kadar Schengen alanına dahil edileceğini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA YATIRIM BANKASI İSTANBUL VE ANKARA’DA TEMSİLCİLİK AÇACAK

Türkiye`de kurulacak iki Avrupa Yatırım Bankası (AYB) temsilciliği için "Ev Sahibi Ülke Anlaşması" 5 Kasım 2007 tarihinde imzalandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TERÖRE KARŞI YENİ ÖNLEMLER PAKETİNİ AÇIKLADI

6 Kasım 2007 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Güvenlikten Sorumlu Üyesi Franco Frattini AB’nin terörle mücadele faaliyetlerini güçlendirmeyi hedefleyen tedbirlerden oluşan yeni paket tasarısını sundu.

Devamını Oku

KOSOVA TROYKASI VİYANA’DA BİRARAYA GELDİ

AB, ABD ve Rusya Federasyonu temsilcilerinin başkanlık ettiği, Kosovalı Arnavut toplumu temsilcileri ile Sırbistan yönetimini biraraya getiren Kosova Troykası, Kosova`nın statüsünü belirlemeye yönelik olarak 7 Kasım 2007 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana`da toplandı.

Devamını Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 15 EYLÜL`Ü ``ULUSLARARASI DEMOKRASİ GÜNÜ`` İLAN ETTİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 8 Kasım 2007 tarihinde dünyadaki tüm ülkelerde demokrasi, kalkınma, insan hakları ve temel özgürlüklere saygının yerleşmesi için yoğun çaba harcanılması gerektiği düşüncesinden hareketle, 2008 yılından itibaren 15 Eylül tarihinin ``Demokrasi Günü`` olarak kutlanılması kararını aldı.

Devamını Oku