İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 KASIM 2007

SARKOZY AVRUPA PARLAMENTOSU GENEL KURULUNDA KONUŞTU

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy 13 Kasım 2007 tarihinde Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda bir konuşma yaptı. Sarkozy konuşmasında, Avrupa demokrasisinde koruma kelimesinin yasaklanmamaası gerektiğini söyledi. AB'nin ticari rakiplerinin, çiftçileri ve yeni büyüyen ekonomik şirketlerini koruduğunu belirten Sarkozy, AB'nin de bunu yapması gerektiğini belirtti. Konuşmasında Avrupa savunmasına da yer veren Sarkozy, AB'nin savunmasını bizzat üstlenebilmesinin gerekli olduğunu, aksi takdirde tam bağımsız olamayacağını ve dünyadaki siyasi gücünü artıramayacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası ile ilgili ise Sarkozy, bankanın bağımsızlığının, AB ülkelerinin banka yönetiminin politikalarını eleştirmemesi anlamına gelmediğini, Avrupa’nın demokrasiden yana tercih yaptığını ve bu sistemde eleştirinin doğal bir hak olduğunu söyledi. Türkiye’yi de ilgilendiren Akdeniz Birliği Projesi ile ilgili olarak ise Fransa Cumhurbaşkanı, Barcelona sürecinin arzu edildiği şekilde işlememesi nedeniyle ülkesinin Akdeniz Birliği Projesini önerdiğini ifade etti.

Genel Kuruldaki konuşması sonrasında AP Başkanı ve AP’deki siyasi grup başkanlarından oluşan AP Başkanlık Divanı ile bir araya gelen Sarkozy, AP Başkanlık Divanı ile gündemdeki konuları ele aldı. Toplantıya ilişkin AP Sosyalist Grup tarafından yapılan yazılı açıklamada, Sosyalist Grup Başkanı Martin Schultz’un, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini sürdürmenin bütün Müslüman dünyası için önemli bir mesaj olacağını söylediği belirtildi. Sarkozy’nin ise Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık önerisini yinelediği belirtilirken, doğrudan tam üyelikle ilgili olmayan 30 müzakere faslının açılıp kapanmasına karşı çıkmayacağının mesajını verdiği ifade edildi.

AP Liberal Grup adına AP Liberal Demokrat Grup Başkanı Graham Watson tarafından yapılan açıklamada ise, Sarkozy’nin siyasi bir Avrupa kurulması yolundaki kararlı tutumunun memnuniyetle karşılandığı belirtilirken, ekonomik alana ilişkin tespitlerinin tutarsız olduğu belirtildi. AP’nin en büyük grubu Hıristiyan Demokrat Grup Başkanı Joseph Daul ise, Fransa Cumhurbaşkanı’nın önceliklerinin, Avrupa değerleri, güvenlik ve serbest piyasa reformları gibi kendi siyasi grup öncelikleri ile benzerlik göstermesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. Daul ayrıca, Avrupa’nın geleceğine ilişkin Sarkozy tarafından önerilen Akil Adamlar Komitesi fikrine sıcak baktıklarını söyledi.