İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 KASIM 2007

“AB İLE KATILIM MÜZAKERELERİ SÜRECİ" SEMİNERİ TEKİRDAĞ’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından 2005 yılında başlatılan ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin (ABGS) işbirliği ile Türkiye genelinde 27 ilde yapılması öngörülen ‘Avrupa Birliği ile Katılım Müzakereleri Süreci’ seminerler dizisinin ondördüncüsü Tekirdağ ilinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

TÜRK VATANDAŞLARINA UYGULANAN VİZE SORUNUNA İLİŞKİN SEMİNERLER DİZİSİ DUYURUSU

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İktisadi Kalkınma Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğiyle, Avrupa Toplulukları Adalet Divanı’nın (ATAD) çeşitli kararlarıyla haksız uygulama olduğu belirtilen vize konusunda hukuki argümanları irdelemek ve çözüm yolları belirlemek üzere düzenlenen seminerler dizisinin birinci toplantısı 15 Kasım 2007 tarihinde İstanbul’da düzenlendi.

Devamını Oku

“İKİNCİ KUŞAK YAPISAL REFORMLAR - ALTYAPI SEKTÖRLERINDE AB UYUM SÜRECİNDE DEREGÜLASYON VE REKABET” SEMİNERİ DÜZENLENİYOR

Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) tarafından AB Bilgi Köprüleri Programı altında yürütülen “Temel Altyapı Sektörlerinde AB’ye Uyum ve Verimlilik Artışı” projesi kapsamında Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezi (CEPS) ortaklığı ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) işbirliği ile 21 Kasım 2007 tarihinde “İkinci Kuşak Yapısal Reformlar-Altyapı Sektörlerinde AB Uyum Sürecinde Deregülasyon ve Rekabet” semineri gerçekleştirilecek.

Devamını Oku

TÜRKİYE – AB MALİ İŞBİRLİĞİNE İLİŞKİN İKV AÇIKLAMASI

Medyamızda, son günlerde, Türkiye’nin, 2007-2013 yeni bütçe döneminde AB mali yardımlarından daha fazla yararlanmaya başladığına ilişkin haberlerin sayısı artmaktadır.

Devamını Oku

23. AB - TÜRKİYE KARMA İSTİŞARE KOMİTESİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB - Türkiye Karma İstişare Komitesi’nin (KİK) 23. Toplantısı 9-10 Kasım 2007 tarihlerinde Sapanca’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

SARKOZY AVRUPA PARLAMENTOSU GENEL KURULUNDA KONUŞTU

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy 13 Kasım 2007 tarihinde Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda bir konuşma yaptı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TELEKOM REFORM PAKETİ’Nİ SUNDU

Avrupa Komisyonu, 13 Kasım 2007 tarihinde Strazburg’da yeni Telekom Reform Paketi’ni açıkladı. Bu reform paketi ile 2002 yılı AB telekom kurallarında reforma gidilerek, AB vatandaşlarının daha iyi haberleşme hizmetlerine daha ucuz fiyata sahip olmaları amaçlanıyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU`NUN PARA POLİTİKALARINDAN SORUMLU ÜYESİ JOAQUİN ALMUNİA, YENİ BASILAN MADENİ AVROLARA İLİŞKİN AÇIKLAMADA BULUNDU

Avrupa Komisyonu`nun Para Politikalarından Sorumlu Üyesi Joaquin Almunia, yeni basılan madeni avrolarda yer alan Avrupa haritasında Türkiye`nin yer almamasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Devamını Oku

AVUSTURYA, REFORM ANTLAŞMASI’NI REFERANDUMA SUNMAMA KARARI ALDI

Avusturya’da, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile Halk Partisinin (ÖVP) oluşturduğu koalisyon hükümeti, muhalefetteki aşırı sağcı Avusturya`nın Geleceği İçin İttifak Hareketi (BZÖ) ve Özgürlükçüler Partisinin (FPÖ) talebini reddederek, Reform Antlaşmasının referanduma sunulmayacağını bildirdi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAKI KİMLİK, GELENEK VE EGEMENLİK GRUBU DAĞILDI

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Poettering 14 Kasım 2007 tarihinde, AP bünyesinde 2007 yılı Ocak ayında kurulan ve 23 milletvekilinden oluşan aşırı sağ görüşlü Kimlik, Gelenek ve Egemenlik Grubu’nun dağıldığını açıkladı.

Devamını Oku

BRÜKSEL’DEKİ GAZETECİLER TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE İNANIYOR

Brüksel merkezli sivil toplum kuruluşu TR PLUS (Centre for Turkey in Europe), Avrupa Komisyonu’na akredite gazetecilerin Türkiye’nin AB üyeliğine bakışını değerlendirmek amacıyla bir anket çalışması düzenledi.

Devamını Oku

SLOVENYA’DA YAPILAN DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ DANİLO TÜRK KAZANDI

11 Kasım 2007 tarihinde Slovenya’da yapılan Devlet Başkanlığı seçimini, solcu lider Danilo Turk kazandı.

Devamını Oku

MERKEL VE BUSH İRAN’I GÖRÜŞTÜ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Amerika Birleşik Devletler (ABD) Başkanı George W. Bush ile 11 Kasım 2007 tarihinde biraraya geldi.

Devamını Oku

AVRO BÖLGESİ BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI

AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat, AB`de ortak para kullanan 13 ülkenin dahil olduğu Avro Bölgesinin, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,7 ve son 12 ayda yüzde 2,6 büyüdüğünü açıkladı.

Devamını Oku