İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 KASIM 2007

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI “AB MÜKTESEBATININ YATAY OLARAK UYGULANIŞININ ÖNCÜ TÜRK SEKTÖRLERİNE ETKİLERİ” PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Müzakerelerin başlatılmasıyla, Türkiye’de AB müktesebatına uyum çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucunda sektörlerimizi ilgilendiren tüm alanlarda köklü bir değişim meydana geldiği gerçeğinden hareketle İKV, AB Sivil Toplum Diyaloğu: Avrupa Bilgi Köprüleri Programı kapsamında “AB Müktesebatının Yatay Olarak Uygulanışının Öncü Türk Sektörlerine Etkileri” başlıklı bilgilendirme projesini tamamlamıştır.

Devamını Oku

TÜRK VATANDAŞLARINA UYGULANAN VİZE SORUNUNA İLİŞKİN SEMİNERLER DİZİSİNİN İKİNCİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20 Kasım 2007 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğiyle “Avrupa Toplulukları Adalet Divanı ve Birleşik Krallık (İngiltere) Mahkemelerinin Türk Vatandaşlarının Ülkeye Giriş Koşullarına İlişkin Son Kararları” ile ilgili bir konferans düzenlenmiştir.

Devamını Oku

AB GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi 19-20 Kasım 2007 tarihlerinde Brüksel’de toplandı.

Devamını Oku

TÜRKİYE – AB TROYKASI TOPLANDI

AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi kapsamında, Türkiye – AB Troyka toplantısı 20 Kasım 2007 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ORTAK TARIM POLİTİKASI REFORMU SAĞLIK TARAMASINI BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, 2003/2004 reformlarının işleyişini değerlendirmek, varsa aksaklıkları tespit etmek ve bunun giderilmesine yönelik önerilerde bulunmak ve tarımın gelecekteki önceliklerine ilişkin tartışmalara katkıda bulunmak amacıyla 20 Kasım 2007 tarihinde “Ortak Tarım Politikası Reformu Sağlık Taramasına Hazırlık” başlıklı bir bildiri yayımladı.

Devamını Oku

TÜRKİYE-YUNANİSTAN DOĞAL GAZ BORU HATTI AÇILDI

Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı 18 Kasım 2007 tarihinde İpsala gümrük sahasında gerçekleştirilen törenle açıldı.

Devamını Oku

EUFOR’UN GÖREV SÜRESİ BİR YIL DAHA UZATILDI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Bosna-Hersek`teki AB barış gücü EUFOR’un görev süresini bir yıl daha uzattı.

Devamını Oku

DANİMARKA, AVRO İÇİN İKİNCİ KEZ REFERANDUMA GİDİYOR

Danimarka’da üçüncü kez Başbakanlığa seçilen Anders Fogh Rasmussen 22 Kasım 2007 tarihinde yaptığı açıklamada, ülkenin AB ortak para birimi Avroya geçip geçmeme konusunda halk oylamasına gidileceğini söyledi.

Devamını Oku

AVRO BÖLGESİ`NİN DIŞ TİCARET FAZLASI ARTIYOR

AB’nin resmi istatistik kurumu olan Eurostat, 2007 yılı Eylül ayı Avro Bölgesi dış ticaret fazlasını 3,1 milyar Avro olarak açıkladı. Bu rakam 2007 yılı Ağustos ayında 1,9 milyar Avro, geçen yılın aynı döneminde ise 2,3 milyar Avro düzeyindeydi.

Devamını Oku