İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 KASIM 2007

TÜRKİYE-YUNANİSTAN DOĞAL GAZ BORU HATTI AÇILDI

Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı 18 Kasım 2007 tarihinde İpsala gümrük sahasında gerçekleştirilen törenle açıldı. Törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Yunanistan Kalkınma Bakanı Christos Folias, Gürcistan Enerji Bakanı Alexander Khetaguri ile ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman katıldı. Avrupa Birliği, ilk defa Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğal gaz taşınmasını mümkün kılan doğal gaz boru hattı projesine, enerji arzının çeşitlendirilmesi ve Rusya kaynaklı doğal gaza olan bağımlılığın azaltılmasını sağlayacak olması nedeniyle büyük önem veriyor.

28 ayda tamamlanan Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattının Türkiye bölümü 144 milyon Dolara mal oldu. İlk yıl 250 milyon, ikinci yıl 500 milyon, üçüncü yıl da 750 milyon metreküp doğalgazı Yunanistan’a ulaştıracak olan hat, 2012’de İtalya’ya kadar uzanacak ve yılda yaklaşık 11.6 milyar metreküp kapasiteye ulaşacak.

Bilindiği üzere Türkiye ile Yunanistan doğalgaz boru hattı konusunda 2003 yılında hükümetlerarası bir anlaşma imzalamışlar, 2005 yılında ise temel atma törenini gerçekleştirmişlerdi.

18 Kasım 2007 tarihli açılış töreninde bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin bu projeyle enerji alanında transit ülke olma hedefine bir adım daha yaklaştığını belirtti. Enerji kaynaklarının çatışma değil, zenginlik kaynağı olması için projeler ürettiklerini belirten Başbakan Erdoğan, bu sayede yoksulluk ve terörün de önüne geçileceğine inandığını sözlerine ekledi. Törende Yunanistan Başbakanı Karamanlis, bu projeyle, iki ülke arasında işbirliği yaparak daha iyi bir gelecek kurulabileceği mesajının verildiğine dikkat çekti.