İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 KASIM-2 ARALIK 2007

CUMHURBAŞKANI GÜL VE FRANSA BAŞBAKANI FİLLON BİRARAYA GELDİ

İzmir’in Dünya Expo 2015 Fuarına adaylığı için temaslarda bulunmak üzere Fransa’nın başkenti Paris’e giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gezi kapsamında Fransa Başbakanı François Fillon ile Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nde biraraya geldi. 27 kasım 2007 tarihinde yapılan ikili görüşmede Ermeni soykırımı, terör ve Türkiye - AB müzakere süreci konuları ele alındı.

Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, Fransa’nın Türkiye’nin AB yolunda bir engel oluşturmayacağı ve Aralık ayında açılması beklenen iki yeni başlığa da karşı çıkmayacağı izlenimini edindiğini söyledi: Türkiye’nin kendi üzerine düşenleri Türk halkının çıkarına olduğu için yapması gerektiğini belirten Gül, müzakere sürecinin teknik bir süreç olduğunu ve burada belirlenen değişikliklerin zaten Türkiye’nin yapması gereken değişiklikler olduğunu söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin Akdeniz Birliği önerisine de değinen Cumhurbaşkanı Gül, Akdeniz Birliği’nin Türkiye’nin AB üyeliğinin alternatifi olamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Fransa Meclisi’nden geçtikten sonra Senato aşamasında soğutulan Ermeni soykırımını inkar edenlere hapis cezası verilmesini öngören inkar yasasının da gündeme gelmeyeceğini söyledi. Fransa Başbakanı’nın Ermeni soykırımı konusunu tarihçilere bırakma önerisini desteklediğini belirten Gül, İnkar yasası’nın yeniden gündeme geleceğine inanmadığını ifade etti. Demokratik Toplum Partisi’nin kapatılması konusunu da değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, Fillon ile konuyu görüşmediklerini ifade etti. Ancak genel olarak parti kapatmalarda demokratik kuralların işlemesi gerektiği görüşünü savundu.