İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 KASIM-2 ARALIK 2007

TÜRKİYE’DE ONAYLANMIŞ KURULUŞLAR ARASINA BİR YENİSİ EKLENDİ

Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından onaylanmış kuruluşlar arasına, Meyer Yönetim ve Belgelendirme Hizmetleri A.Ş.’nin de katıldığı bildirildi. Şirket, bundan böyle, gaz yakan cihazlar ve basınçlı ekipman konusunda  onaylanmış kuruluş olarak faaliyet gösterecek.

Bilindiği üzere TSE, Türk Loydu Vakfı ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Kasım 2006’da Türkiye’nin ilk onaylanmış kuruluşları olarak belirlenmişti. Böylece, Asansörler Direktifi’nde TSE, Gaz Yakan Cihazlar Direktifi’nde Türk Loydu Vakfı ve Yapı Malzemeleri Direktifi’nde TÇMB’nin onaylanmış kuruluş olarak uygunluk değerlendirmesi yapabilmesi öngörülmüştü. Ocak 2007’de, bu kurumlardan TSE ve Türk Loydu Vakfı’nın sorumluluk alanlarına Yeni Yaklaşım Direktifleri de eklenmişti.

Meyer Yönetim ve Belgelendirme Hizmetleri A.Ş.’nin onaylanmış kuruluş olarak belirlenmesine ilişkin Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada,  ulusal onaylanmış kuruluşların sayısının artırılmasının yanında, bu kuruluşların Türk Cumhuriyetleri, Akdeniz ve Ortadoğu ülkeleri ile başta Çin olmak üzere, Asya ülkelerinde faaliyet gösteren üreticilere de hizmet verebilmesi için çalışmalar yapıldığı belirtildi. Bu çerçevede Müsteşarlık tarafından Avrupa Komisyonu’na iletilen yeni onaylanmış kuruluş adaylarının değerlendirilme sürecinin ise halen devam ettiği ifade edildi.

Bilindiği üzere, uygunluk değerlendirme kuruluşları arasında özel bir kategori olan onaylanmış kuruluşlar, Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamındaki bir ya da daha fazla teknik düzenleme çerçevesinde faaliyet göstermek üzere yetkili kuruluşlar tarafından yetkilendirilen özel kuruluşlar veya kamu kuruluşlarıdır. Ulusal olmayan yüzün üzerinde onaylanmış kuruluşun faaliyet gösterdiği Türkiye’den onaylanmış kuruluş olarak faaliyet göstermek için yapılan başvurular arasında otomatik olmayan tartı aletleri, elektronik uyumluluk, tıbbi cihazlar ve makine emniyeti alanlarında yetki almak isteyen ulusal kuruluşlar bulunuyor.

AB genelinde faaliyet gösteren onaylanmış kuruluşların listelendiği NANDO bilgi sistemine şu linkten ulaşılabilir: http://ec.europa.eu/enterprise/newapproach/nando/