İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 KASIM-2 ARALIK 2007

KOSOVA GÖRÜŞMELERİ SONUÇSUZ KALDI

Kosova’nın geleceğini belirlemek üzere, Sırbistan ile Arnavutların çoğunlukta bulunduğu Kosova yetkilileri arasında 3 gündür devam eden görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığı açıklandı. Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Avusturya’nın Baden kasabasında 27 Kasım 2007 tarihinde başlayan görüşmelerde tarafların konumlarından hiçbir tavizde bulunmaya yanaşmadığı, bunun sonucu olarak da Kosova konusunda herhangi bir ilerlemenin sağlanmadığı belirtildi.

Görüşme sonrasında Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu, Sırbistanlı yetkililerle bir anlaşmaya varılamadığını duyururken, Kosova’dan sorumlu Sırp bakan Slobodan Samarziç, toprak bütünlüklerinin tehdit altına girmesi durumunda her hangi bir Avrupa ülkesinin göstereceği tepkiyi göstermekten çekinmeyeceklerini söyledi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ise, Kosova'yı bağımsızlığa götürecek her türlü kararı iptal edeceklerini, böyle bir kararı iptal etmek için diplomatik ve meşru bütün yolları kullanacaklarını belirtti.

Bilindiği üzere, BM özel temsilcisi Martti Antisari, AB, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya temsilcilerinden oluşan arabulucu heyetinin 10 Aralık 2007 tarihine kadar BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a Kosova’nın geleceğine ilişkin rapor sunması gerekiyor. Resmi olarak halen Sırbistan’ın bir parçası olarak görülen Arnavutların çoğunlukta olduğu Kosova, eski Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte 1999 yılından bu yana BM ve NATO denetimi altında bulunuyor.

Kosova liderleri, BM Güvenlik Konseyi’nin Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımaması durumunda tek taraflı olarak bağımsızlık ilanında bulunacaklarını söylüyor. Kosova’yı Sırbistan’ın bir parçası olarak gören Sırp liderler ise, Kosova’ya geniş özerklik tanınmasını savunarak, tek taraflı bağımsızlık ilanı durumunda Kosova’ya karşı ekonomik ambargo ve seyahat engelinde bulunacaklarını belirtiyor.

Sırbistan’dan yana tutum takınan Rusya, Kosova’nın geleceğine ilişkin son sözün BM Güvenlik Konseyi’ne ait olduğunu savunarak, tek taraflı bağımsızlık ilanının Balkanlar’da çok tehlikeli sonuçlara yol açacağını öne sürüyor. Sırbistan ise, Kosova’nın tek taraflı bağımsızlık ilanında bulunması durumunda çok kanlı bir çatışma ile karşı karşıya kalabileceği tehdidinde bulundu.