İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 KASIM-2 ARALIK 2007

SLOVENYA’NIN AB NEZDİNDEKİ DAİMİ TEMSİLCİSİ IGOR SENCAR, SLOVENYA’NIN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI’NDA GENİŞLEME POLİTİKASINA İLİŞKİN İZLEYECEKLERİ POLİTİKAYI AÇIKLADI

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi (European Policy Center) tarafından düzenlenen  toplantıda konuşan ve 2008 yılı başında AB Dönem Başkanlığını  Portekiz'den devralacak olan Slovenya’nın AB Nezdindeki Daimi Temsilcisi Igor Sencar, Avrupa’nın genişlemesi konusunda hazırlıklı olduklarını söyledi. Avrupa'nın sınırlarının açık kalması gerektiğine inandıklarını belirten Sencar, genişleme politikasının 2006 Aralık Zirvesinde kararlaştırıldığı şekilde yeni bir kararlılıkla ilerletilmesine özen göstereceklerini ifade etti. Sencar, müzakerelerin hızının her ülkenin siyasi ve ekonomik reformlarıyla idari kapasitesine dayandığına da dikkat çekti.

Türkiye ve Hırvatistan'la planlanan hükümetler arası konferanslarla yeni fasılların müzakerelere açılması için çaba göstereceklerini belirten Sencar, tarama sürecinde kalan raporların da tamamlanmasıyla Slovenya’nın AB Dönem Başkanlığının Türkiye ve Hırvatistan açısından açılış ve kapanış kriterlerinin yerine getirilmesine odaklanılacağı bir süreç olacağını ifade etti. Slovenya AB Dönem Başkanlığı’nın genişleme kapsamında bir diğer önceliğinin kültürlerarası diyalog olacağını belirten Sencar, bu kapsamda farklı kültürlerin tanıtılması ve AB vatandaşlarının kültürler arası yetkinliğinin artırılması için çalışacaklarını söyledi.