İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 KASIM-2 ARALIK 2007

İKV GENEL SEKRETERLİĞİ’NE PROF. DR. LERZAN ÖZKALE ATANDI

İKV Yönetim Kurulu, 2 yıldır münhal bulunan İKV Genel Sekreterliği’ne İTÜ- İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi İktisat Anabilim Dalı Başkanı olup Uluslararası İktisat ve Ekonomik Bütünleşmeler konularında çalışan Prof. Dr. Lerzan Özkale’yi oy birliği ile atadı.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI GÜL VE FRANSA BAŞBAKANI FİLLON BİRARAYA GELDİ

İzmir’in Dünya Expo 2015 Fuarına adaylığı için temaslarda bulunmak üzere Fransa’nın başkenti Paris’e giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gezi kapsamında Fransa Başbakanı François Fillon ile Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nde biraraya geldi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, AVRUPA’NIN REKABET GÜCÜ EN YÜKSEK ALTI SEKTÖRÜNE İLİŞKİN RAPOR HAZIRLADI

Avrupa Komisyonu’nun 26 Kasım 2006 tarihinde yayımladığı “AB Sanayi Yapısı 2007, Zorluklar ve Fırsatlar” isimli çalışmada, AB-25 içindeki en rekabetçi altı üretim sektörü ilaç, makine ve ekipman, uçak, uzay gemisi, metal olmayan maden ürünleri, baskı ve yayıncılık ile bilimsel araçlar olarak belirlendi.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DE ONAYLANMIŞ KURULUŞLAR ARASINA BİR YENİSİ EKLENDİ

Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından onaylanmış kuruluşlar arasına, Meyer Yönetim ve Belgelendirme Hizmetleri A.Ş.’nin de katıldığı bildirildi. Şirket, bundan böyle, gaz yakan cihazlar ve basınçlı ekipman konusunda onaylanmış kuruluş olarak faaliyet gösterecek.

Devamını Oku

AB BAKANLAR KONSEYI FISCALIS 2013 PROGRAMI’NI KABUL ETTI

AB Bakanlar Konseyi 23 Kasım 2007 tarihinde Fiscalis 2013 Programını kabul etti. Yeni programla Fiscalis 2007 kapsamında kabul edilen faaliyetler sürdürülecek.

Devamını Oku

KOSOVA GÖRÜŞMELERİ SONUÇSUZ KALDI

Kosova’nın geleceğini belirlemek üzere, Sırbistan ile Arnavutların çoğunlukta bulunduğu Kosova yetkilileri arasında 3 gündür devam eden görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığı açıklandı.

Devamını Oku

SLOVENYA’NIN AB NEZDİNDEKİ DAİMİ TEMSİLCİSİ IGOR SENCAR, SLOVENYA’NIN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI’NDA GENİŞLEME POLİTİKASINA İLİŞKİN İZLEYECEKLERİ POLİTİKAYI AÇIKLADI

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi (European Policy Center) tarafından düzenlenen toplantıda konuşan ve 2008 yılı başında AB Dönem Başkanlığını Portekiz`den devralacak olan Slovenya’nın AB Nezdindeki Daimi Temsilcisi Igor Sencar, Avrupa’nın genişlemesi konusunda hazırlıklı olduklarını söyledi.

Devamını Oku

POLONYA’DA YENİ HÜKÜMET GÖREVE BAŞLADI

Polonya’da 21 Ekim 2007 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerin ardından iktidara gelen Yutttaş Platformu’nun lideri Başbakan Donald Tusk yeni hükümet programını açıkladı.

Devamını Oku

2009 AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİNE YÖNELİK HAZIRLANAN RAPOR, AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA KABUL EDİLDİ

Avrupa Parlamentosu Üyesi Alman Parlamenter Jo Leinen tarafından hazırlanan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine ilişkin rapor, 29 Kasım 2007 tarihinde kabul edildi.

Devamını Oku

MALTA VE G. KIBRIS’IN AVRO’YA GEÇİŞİ RESMEN AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu`nun Ekonomi ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Joaquin Almunia, G. Kıbrıs ve Malta’nın 1 Ocak 2008 tarihi itibariyle Avro para birimine geçeceğini resmen açıkladı.

Devamını Oku

ROMANYA’DA İLK DEFA DÜZENLENEN AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİNİ MUHALEFETTEKİ DEMOKRAT PARTİ KAZANDI

Romanya’da ilk Avrupa Parlamentosu seçimleri, 25 Kasım 2007 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku