İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-13 TEMMUZ 2007

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNİ DEĞERLENDİREN BİR BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından 9 Temmuz 2007 tarihinde TOBB Plaza’da düzenlenen basın toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu Türkiye-AB ilişkilerindeki mevcut durumu değerlendirdi. İKV Başkan Yardımcısı Yılmaz Kanbak, Yürütme Kurulu Üyeleri Yavuz Canevi ve Tahsin Öztiryaki’nin de katıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu müzakere sürecinde özel sektörün sürece katılımının istenilen düzeyde olmadığını belirterek bu süreçte özel sektörün görüşünün alınması ve iş dünyasının müzakere sürecine kurumsal bazda aktif olarak katılması gerektiğini vurguladı.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI, İSTANBUL SANAYİ ODASI VE YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ İLE “TÜRK SANAYİ VE AB: ARAŞTIRMA, KALİTE VE REKABET EDEBİLİRLİK” KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı, İstanbul Sanayi Odası ve Yeditepe Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Türk Sanayi ve AB: Araştırma, Kalite ve Rekabet Edebilirlik” konulu konferansta Bolonya Üniversitesi Öğretim Üyesi Attilio Stajano, AB’nin Araştırma ve Teknoloji Politikası, Türk sanayi, Ar-GE’nin rekabet gücü ve kalite üzerindeki etkileri konularını kapsayan bir sunum yaptı

Devamını Oku

AB – BREZİLYA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği’nin yeni Dönem Başkanı Portekiz, Birlik ile Brezilya arasında düzenlenen ilk zirve toplantısına ev sahipliği yaptı. AB ile Latin Amerika`nın en büyük ekonomisi Brezilya arasında düzenlenen ilk zirvede kültürel, tarihsel ve ekonomik bağları içeren geniş bir stratejik ortaklık kurulmasına karar verildi.

Devamını Oku

TRANS-SAHRA DOĞAL GAZ BORU HATTI PROJESİ DEĞERLENDİRİLDİ

Nijerya doğal gazını Nijer ve Cezayir üzerinden Avrupa’ya ulaştıracak olan Trans-Sahra Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ne ilişkin bir konferans düzenlendi. Konferansın konuşmacıları arasında yer alan Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs enerji alanında işbirliğinin önemine değinerek bu hattın arz güvenliği ve enerji hatlarının çeşitlendirilmesi açısından taşıdığı önemi vurguladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, TOPLULUĞUN MALİ ÇIKARLARININ KORUNMASI VE YOLSUZLUKLA MÜCADELEYE İLİŞKİN RAPORUNU YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu, Topluluğun mali çıkarlarının korunması ve yolsuzlukla mücadele konusunda yayımladığı yıllık raporunda üye devletleri Brüksel’le daha fazla işbirliği yapmaya çağırdı. 2006 yılının raporuna göre AB fonlarının 1 milyar Avro’dan fazla bir kısmı yolsuzluk ve dolandırıcılıktan etkilendi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU SPORA İLİŞKİN BEYAZ KİTABI KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu 11 Temmuz 2007 tarihinde Spora İlişkin Beyaz Kitabı kabul etti. Beyaz Kitap AB yasaları göz önünde bulundurarak sporun sosyal ve ekonomik hayattaki önemini ortaya koyuyor ve AB politikalarının oluşturulması sürecinde sporun görünürlüğünü artırmayı, spor endüstrisinin ihtiyaçları ve özellikleri konusunda bilincin artırılmasını amaçlıyor.

Devamını Oku