İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-26 OCAK 2007

EKONOMİK VE PARASAL BİRLİK BAŞLIĞINDA MÜZAKERELERİN BAŞLAMASI İÇİN İLK ADIM ATILDI

24 Ocak 2007 tarihinde Brüksel’de toplanan AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), ‘Ekonomik ve Parasal Birlik’ başlığında Türkiye’ye Müzakere Pozisyon Belgesini hazırlaması için davet mektubu göndermeyi kararlaştırdı.

Devamını Oku

AB DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ İLE İLGİLİ KARAR ALDI

AB Dış İlişkiler Konseyi 22 Ocak tarihinde, Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Türk Toplumu ile doğrudan ticareti düzenleyen 26 Nisan 2004 tarihli Konsey Tüzüğü önersinin onaylanması çalışmalarının başlatılmasına karar verdi.

Devamını Oku

AGOS GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ HRANT DİNK UĞRADIĞI SİLAHLI SALDIRI SONUCU ÖLDÜRÜLDÜ

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Ermeni asıllı gazeteci-yazar Hrant Dink, 19 Ocak 2007 tarihinde Agos Gazetesi`nin önünde uğradığı silahlı saldırıcı sonucu hayatını kaybetti. Hrant Dink, “Türklüğe hakaret” suçlamasıyla TCK’nın 301. maddesinden yargılanmış ve cezaya çarptırılmıştı.

Devamını Oku

İSMAİL CEM VEFAT ETTİ

Türk siyasi tarihinde önemli yer tutan şahsiyetlerden olan eski Dışişleri Bakanlarımızdan İsmail Cem 24 Ocak 2007 tarihinde vefat etti.

Devamını Oku

ONAYLANMIŞ KURULUŞLARIN FAALİYET ALANLARI GENİŞLEDİ

TSE, Türk Loydu Vakfı ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Kasım 2006’da Türkiye’nin ilk onaylanmış kuruluşları olarak belirlenmişti. Böylece, Asansörler Direktifi’nde TSE, Gaz Yakan Cihazlar Direktifi’nde Türk Loydu Vakfı ve Yapı Malzemeleri Direktifi’nde TÇMB’nin onaylanmış kuruluş olarak uygunluk değerlendirmesi yapabilmesi öngörülmüştü. Ocak 2007’de, bu kurumlardan TSE ve Türk Loydu Vakfı’nın sorumluluk alanlarına aşağıdaki Yeni Yaklaşım Direktifleri de eklendi.

Devamını Oku

SIRBİSTAN’DA GENEL SEÇİMLERİN SONUCU AÇIKLANDI

Karadağ’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından 21 Ocak 2007’de Sırbistan’da yapılan genel seçimlerde oyların yaklaşık %29’unu alan aşırı milliyetçi Radikal Parti birinci parti oldu. Böylelikle, Radikal Parti, 250 üyeli parlamentoda 80 sandalye kazanmasına karşın salt çoğunluğu elde edemedi.

Devamını Oku

AB İLE UKRAYNA ARASINDAKİ ORTAKLIK VE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI YENİLENİYOR

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları 22 Ocak 2007 günü yaptıkları toplantıda AB ile Ukrayna arasında yeni bir ortaklık anlaşması imzalanmasına karar verdiler.

Devamını Oku

İKV VE TKSD İŞBİRLİĞİNDE AB’NİN YENİ KİMYASALLAR STRATEJİSİ – REACH BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı ile Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri “AB’nin Yeni Kimyasallar Stratejisi – REACH” Bilgilendirme Semineri 24 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

ERASMUS PROGRAMININ 20. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Öğrenciler ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişiminin desteklenmesini hedefleyen Erasmus programının 18 Ocak 2007’deki 20. yıldönümü kutlamalarında Avrupa Komisyonu’nun Kurumsal İlişkiler ve İletişim Stratejilerinden Sorumlu Üyesi Margot Wallström bir konuşma yaptı. Wallström konuşmasında, yirmi yılda yaklaşık 1.5 milyon öğrencinin yurtdışında ve başka bir kültürde eğitim görme imkanı yakalamış olmasının büyük bir başarı olduğunu belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU MEYVE VE SEBZE ORTAK PİYASA DÜZENİNE YÖNELİK REFORM ÖNERİLERİNDE BULUNDU

Avrupa Komisyonu, 24 Ocak 2007 tarihinde, meyve ve sebze ortak piyasa düzenine yönelik reform önerilerinde bulundu. 29 Ocak 2007 tarihinde Tarım Bakanları Konseyi’ne sunulacak reform önerilerinin 2008 yılı başında yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU HAVAALANLARININ İDARESİNİN İYİLEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK BİR PAKET KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu 24 Ocak 2007’de üç temel girişimden oluşan “havaalanı paketi”ni kabul etti. Paket, havaalanı vergilerine ilişkin bir direktif önerisi, Avrupa havaalanlarının kapasite, etkinlik ve güvenliklerine ilişkin bir tebliğ ve havaalanı yer hizmetlerine ilişkin direktifin uygulanmasıyla ilgili rapordan oluşuyor.

Devamını Oku

VERHEUGEN TÜRKİYE’NİN MÜZAKERE SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

19 Ocak 2007 tarihinde Ankara’da TÜSİAD tarafından düzenlenen Bosphorus Prize for European Understanding ödül töreninde, bu ödüle layık görülen Avrupa Komisyon Başkan Yardımcısı Günter Verheugen Türkiye’nin AB ile müzakere sürecini değerlendiren bir konuşma yaptı.

Devamını Oku