İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 OCAK-2 ŞUBAT 2007

AVRUPA ANAYASASI’NIN GELECEĞİ MADRİD’DE TARTIŞILDI

Avrupa Anayasası’nı kabul eden 18 AB üyesi ülke, İspanya ve Lüksemburg’un girişimiyle 26 Ocak 2007 tarihinde İspanya’nın başkenti Madrid’de bir araya geldi. Kendi referandumlarını askıya almış olan İrlanda ve Portekiz’in gözlemci olarak katıldıkları toplantıda, AB Dönem Başkanı Almanya’dan, dönem başkanlığı sırasında anayasa krizini çözüme kavuşturması istendi.

İspanya´nın AB ile ilişkilerden sorumlu Devlet Sekreteri Alberto Navarro, anayasayı kabul eden ülkelerin nüfus olarak Topluluğun %60’ını oluşturduğunu ve bunun küçümsenmemesi gereken bir rakam olduğunu belirterek, toplantının hedefinin kararlılık mesajı vermek olduğunu söyledi. Anayasayı henüz onaylamamış olan üye ülkeler ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Navarro, anayasal sürecin canlandırılması için her türlü yeniliğe açık olduklarını fakat anayasayı onaylamamış ülkelerden herhangi bir alternatif teklifin gelmediğini ifade etti. Navarro, 21 Haziran 2007 tarihinde, Almanya´nın AB Dönem Başkanlığı sonunda gerçekleştirilecek Zirve toplantısına kadar, anayasa sorununun çözülmesini istediklerini kaydetti.

İspanya ve Lüksemburg’un girişimiyle düzenlenen ilk toplantı sonrasında, Şubat ayında ikinci bir toplantı yapılmasına ve bu toplantıya 27 üye ülkenin davet edilmesine karar verildi. Bilindiği gibi, Avrupa Anayasası’nı 18 üye ülke kabul etmiş, Fransa ve Hollanda’da yapılan referandum sonucunda anayasa reddedilmişti. Bu ülkelerin dışında kalan üye ülkeler arasında ise bölünmeler söz konusu. Avrupa Anayasası’nın en kısa sürede tüm AB üye ülkeleri tarafından kabul edilmesi gerektiğini savunan AB Dönem Başkanı Almanya, anayasal süreci canlandırmak için yeni bir taslak hazırlıklarına başladı.