İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 OCAK-2 ŞUBAT 2007

AP YÜKSEK TEMAS GRUBU K. KIBRIS TASLAK RAPORUNU AÇIKLADI

AP Başkanlar Konferansı’nın 6 Temmuz 2006 tarihli toplantısında, Yüksek Temas Grubu tarafından hazırlanması öngörülen K. Kıbrıs Taslak Raporu, 30 Ocak 2007 tarihinde yayımlandı. Bölgenin sosyo-ekonomik ve siyasal durumu ile ilgili bilgi toplamak ve AB yardımlarının uygulanmasını izlemek üzere kurulan AP Yüksek Temas Grubu, G. Kıbrıs’ın AB’ye tam üye olmasının ardından, adada kalıcı barış yeniden kuruluncaya kadar K. Kıbrıs’ta siyaset, sivil toplum ve iş dünyası temsilcileri ile ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlıyor.

Devamını Oku

DÜNYA EKONOMİK FORUMU’NUN YILLIK TOPLANTISI DAVOS’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Her yıl, işadamları, siyasetçiler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve sanatçıları bir araya getiren Davos Zirvesi, 24-28 Ocak 2007 tarihlerinde İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AİHM TÜRKİYE’DEKİ SEÇİM BARAJINA İLİŞKİN KARARINI AÇIKLADI

AİHM, Türkiye’de uygulanan yüzde 10’luk seçim barajına karşı açılan davayla ilgili kararını açıkladı. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde yüzde 10`luk barajın altında kalan DEHAP milletvekillerinin, AİHM’e yaptıkları başvuruya ilişkin olarak mahkeme, barajın hak ihlali olmadığına karar verdi. AİHM`in gerekçeli kararında, özellikle 1970`li yıllarda Türkiye`de yaşanan istikrarsızlığın göz önünde tutulduğu, barajın TBMM`nin aşırı şekilde bölünmesini ve işlevsiz hale gelmesini önlemeye yönelik olduğu belirtildi.

Devamını Oku

AVRUPA ANAYASASI’NIN GELECEĞİ MADRİD’DE TARTIŞILDI

Avrupa Anayasası’nı kabul eden 18 AB üyesi ülke, İspanya ve Lüksemburg’un girişimiyle 26 Ocak 2007 tarihinde İspanya’nın başkenti Madrid’de bir araya geldi.

Devamını Oku

AP DIŞİŞLERİ KOMİTESİ BAŞKANLIĞI’NA ELMAR BROK’UN YERİNE JACEK SARYUSZ-WOLSKİ SEÇİLDİ

31 Ocak ve 1 Şubat 2007 tarihlerinde yapılan seçimlerde AP bünyesindeki komitelerin başkan ve başkan yardımcıları belirlendi. Seçilen üyeler, Haziran 2009’daki Parlamento seçimlerine kadar görev yapacak.

Devamını Oku

EURO BÖLGESİ OCAK AYI ENFLASYON VE İŞSİZLİK ORANLARI AÇIKLANDI

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik kurumu olan Eurostat, 31 Ocak 2007 tarihinde Ocak ayı enflasyon ve işsizlik oranlarını açıkladı. Ocak 2007’de Slovenya`nın katılımıyla onüç ülkeye genişleyen Euro bölgesinde Ocak ayı enflasyonu, bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 1.9’da kaldı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ HAFTASI DÜZENLENİYOR

Avrupa Komisyonu tarafından enerji ve iklim değişikliği sorunlarına ilişkin önlemleri içeren yeni AB enerji planının 10 Ocak 2007 tarihinde yayımlanmasının ardından 29 Ocak-2 Şubat tarihlerinde AB Sürdürülebilir Enerji Haftası düzenleniyor.

Devamını Oku

AVRUPA İŞ DÜNYASININ YENİ İSMİ ‘BUSİNESSEUROPE’ OLDU

Avrupa iş dünyasının temsil kuruluşu olan, Avrupa Sanayi ve İşverenler Konfederasyonları Birliği (UNICE) Roma Antlaşması’nın 50`inci yılında, ismini ve stratejik önceliklerini tekrar belirledi. UNICE, kurum kimliğinin ve misyonunun herkes tarafından daha kolay anlaşılabilmesi amacıyla ismini ‘Businesseurope’ olarak değiştirildi.

Devamını Oku