İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-18 ARALIK 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği (AB) gündeminde 13-14 Aralık 2012 tarihlerinde gerçekleşen AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, Yunanistan’a yapılacak yardımın onaylanması ve İrlanda’nın 1 Ocak 2013 tarihinde devralacağı AB Dönem Başkanlığı’nın önceliklerini açıklaması yer aldı.

AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde Ekonomik ve Parasal Birliğin tamamlanması ve dayanışmanın güçlendirilmesine ilişkin yol haritası üzerinde anlaşmaya varılırken, bu sürecin yeni AB ekonomik yönetişimin tamamlanmasının yanı sıra bankacılık alanında Tek Denetim Mekanizması’nın kabulü ile ekonomi kurtarma fonu ve garanti mekanizmaları üzerine yeni kuralların kabulünü içerdiği ifade edildi. Zirvede ayrıca, Genel İşler Konseyi’nin genişleme politikasında ilişkin 11 Aralık 2012 tarihinde aldığı kararlar onaylanırken, Suriye ve Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası’na ilişkin kararlar da alındı. AB Devlet ve Hükümet Başkanları, dışişleri bakanlarını Suriye muhalefetine gereken yardım ve desteğin verilmesi ve sivillerin korunması için daha fazla yardım sağlamak üzere mevcut tüm imkânları kullanmakla görevlendirdiler.

13 Aralık 2012 tarihinde toplanan Avro Grubu, Yunanistan tarafından gerçekleştirilen borç geri alımı operasyonu ve ulusal prosedürlerin sonuçlandırılmasını takiben bu ülkeye 49,1 milyar avro tutarında yardımın gelecek diliminin serbest bırakılmasını resmen onaylarken, Yunan Hükümeti’nin reform çalışmaları ve Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’den oluşan Troyka’nın ülkeye ilişkin gözlemleri sonucu ülkede uygulanan kurtarma programının iyi işlediği ifade edildi.

İrlandalı yetkililer, 17 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilen basın toplantısında, 1 Ocak 2013 tarihinde devralacakları AB Konseyi dönem başkanlığının önceliklerini tanıttılar. İlk kez kurtarma fonu alan bir Üye Devlet’in AB Dönem Başkanlığı’nı üstleneceği dönem için, İrlanda Dönem Başkanlığı’nın sloganı “İrlanda 2013: İstikrar için. İstihdam için. Büyüme için.” olarak belirlendi. Nihai öncelikleri ve programı 2013 yılı Ocak ayının başında açıklanacak İrlanda’nın öncelik verdiği başlıklar “kalıcı insan merkezli büyüme”, “istihdam dostu büyümeye ve Avrupa’nın kaynaklarına yatırım”,“Avrupa ve Dünya: Ortaklarla kazan-kazan taahhütleri” olarak öne çıktı. Basın toplantısında konuşan İrlanda AB İşleri Bakanı Lucinda Creighton Türkiye ile durma noktasına gelmiş olan katılım müzakerelerini yeniden başlatmak ve Batı Balkan ülkelerinin AB ile bütünleşme sürecini ilerletmek amacında olduklarını kaydetti. Bunun yanında İrlanda’nın başta kıtlık ve iklim değişikliğiyle mücadele çabaları olmak üzere kalkınma ve insanı yardım politikalarının, AB ile Birleşmiş Milletler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine odaklanacağı ve üçüncü ülkelerle ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve yeni pazarlar bulunması yoluyla daha çok fırsat yaratılarak büyümenin ve istihdamın artırılmasını hedeflediği belirtildi.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.