İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-18 ARALIK 2012

AB BAKANI EGEMEN BAĞIŞ İRLANDA’YA GİTTİ

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve beraberindeki heyet resmi temaslarda bulunmak üzere İrlanda’nın başkenti Dublin’e gitti. Bakan Bağış, 18 Aralık 2012 tarihinde Uluslararası İlişkiler ve Avrupa İşleri Enstitüsü’nde verdiği konferansın ardından İrlanda Avrupa Birliği Bakanı Lucinda Creighton ile görüştü ve Bakan Creighton tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı. İkili yemekten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında medyanın sorularını yanıtladı.

Bakan Egemen Bağış AB Bakanı Lucinda Creighton ile görüşmesinin ardından İrlanda Meclisi (Dail) AB İşleri Ortak Komitesi'ne hitap etti. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İrlanda ziyaretini İrlanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Eamon Gilmore ile görüşerek tamamladı.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Uluslararası İlişkiler ve Avrupa İşleri Enstitüsü’nde (IIEA) “Avrupa’nın Karşılaştığı Yeni Zorluklar ve Türkiye” başlıklı bir konferans verdi.

Türkiye’nin, İrlanda’nın 1 Ocak’ta üstleneceği AB dönem başkanlığından “çok umutlu” olduğunu belirten Bağış, “İrlanda’nın, AB’nin kuruluş prensiplerini yeniden aksiyona geçirmesini umuyoruz. İrlanda’nın yaratıcılığına ihtiyacımız var. İrlanda dönem başkanlığı tarihi bir dönüm noktası olacak” dedi. Türkiye, AB’ye katıldığında bunun birliği bölgesel bir projeden, küresel barış projesine çevireceğini vurgulayan Bağış, François Hollande’ın cumhurbaşkanlığıyla Fransa’da Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin tavrının değiştiğini görüldüğünü belirtti. Bağış, “(Nicolas) Sarkozy’yi balık tutmaya geri gönderdiği için Fransız seçmenlere minnettarız” dedi. Bağış, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Türkiye’nin demokratik ve laik bir ülke olarak, Avrupalı kimliğinin yeniden tanımlanmasına büyük katkıda bulunacağını belirtti.

Türkiye-İrlanda ilişkilerinin geliştirilmesindeki potansiyele dikkati çeken Bağış, turizm, teknoloji, ekonomi gibi birçok alandaki işbirliği potansiyeline işaret etti.

Konuşmasında Türkiye’nin ekonomik potansiyeline ve genç nüfusuna da değinen Bağış, Türkiye’nin Avrupa’nın en hızlı büyüyen, dünyanın ise en hızlı büyüyen üçüncü ekonomisi olduğunu kaydetti. Türkiye’nin AB’ye sağlayacağı katkıların yanı sıra AB sürecinin Türkiye’ye katkılarını olduğunu ifade etti.(Kaynak: AA)